Haberler

Nikaragua, Cisguina jeotermal projesinde çalışmak için IDB desteği istiyor

Cosiguina Volcano, NIcaragua (kaynak: Nasa / Rawpixel üzerinden flickr / vintage_illustration, creative commons)
Cannur Bozkurt 28 Eki 2019

Nikaragua'nın Enerji ve Maden Bakanlığı, IDB'den, Cosiguina jeotermal projesi için yatırım öncesi çalışmalar ve ayrıca ticari kuyuların çevre yönetimini desteklemek için fon talebinde bulundu.

Nikaragua, iletim altyapısı çalışmaları, teknik yardımlar vb. için daha geniş bir desteğin bir parçası olan jeotermal proje için, Amerika Birleşik Devletleri Kalkınma Bankası’ndan (IDB) teknik destek istedi. Aranan fonlar ülkeyi, Cosiguina jeotermal projesi ve ticari kuyuların çevre yönetimi için yatırım öncesi çalışmalarla desteklemek amaçlıdır.

Diğer jeotermal projeler, BN Amerika gibi, Mombacho ve Casita-San Cristóbal’ı içeriyor.

IDB raporunda, bu tür projelerin yürütülmesinde ülkenin Enerji ve Maden Bakanlığının deneyimsizliğine ve fizibilite öncesi çalışmaların sonuçlarının bir sonraki adımların atılmasında garanti sonuçlar vermediğine dikkat çekilmiştir.

Bu zayıflık, Orta Amerika’nın LaGeo gibi uzmanlaşmış jeotermal elemanların, sondaj planını onaylamak için uzmanlaşmış firmaların ve danışmanların, TC kaynaklarına sahip uzman danışmanların verdikleri garantilerle aşılmıştır.

Nikaragua’da iki jeotermal enerji santrali bulunuyor. Bunlardan biri 77,5 MW kurulu güce sahip Momotombo santrali ve diğeri 77 MW kapasiteli Polaris Enerji Nikaragua (PEN) San Jacinto-Tizate jeotermal santralidir.

Son bir açıklamada, PEN’in ana şirketi olan Polaris Infrastructure, Casita’daki jeotermal projesini Nikaragua’da ilerletmek için fon ortaklarına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy