Haberler

Orcan Energy ve Baseload Capital, ABD’de jeotermal işbirliği

Almanya, Kirchweidach'taki Orcan Energy ORC birimleri (kaynak: şirket)
Merve Uytun 4 Nis 2022

Almanya merkezli Orcan Energy ve İsveçli Baseload Capital, büyük bir ölçeklenme potansiyeli olan jeotermal ısıdan yararlanmak için ABD petrol ve gaz pazarında ortak bir proje başlattı.

Dünya çapında temiz ısı enerjisi çözümlerinin finansmanı ve dağıtımında uzmanlaşmış İsveçli yatırım kuruluşu Baseload Capital ve uluslararası olarak kurulmuş 500’den fazla ORC tesisiyle Avrupa ve Asya’nın önde gelen atık ısı çözümleri sağlayıcısı Münih merkezli Orcan Energy, ABD’de petrol ve gaz endüstrisinde jeotermal geliştirme konusunda bir ortaklık duyurdu.

Orcan’ın ORC sistemleri, daha önce kullanılmayan jeotermal ısıyı petrol ve gaz üretiminden CO2 içermeyen ve düşük maliyetli elektriğe dönüştürmek için kullanılacak. Bir Baseload Capital endüstri ortağıyla birlikte, gelecek vaat eden bir uygulamanın ilk adımı olarak ABD’de bir referans proje geliştirilecek.

Orcan Energy, Almanya’da faaliyet gösteriyor ve 2021’de bildirdiğimiz üzere Almanya’nın Bavyera kentindeki Kirchweidach jeotermal sahasında küçük ölçekli ORC ünitelerini kurdu. Baseload Capital, Japonya, Tayvan, İzlanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki projeler faal enerji santralleri ile daha küçük ölçekli jeotermal geliştirmeye odaklandı. Şirketin 2021’deki faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Faaliyet Raporuna göz atabilirsiniz.

Orcan Energy CEO’su Andreas Sichert, “Teknolojimizin ve ürünlerimizin, kullanılmayan başka bir büyük enerji alanından, bu durumda petrol ve gaz çıkarma sürecindeki jeotermal ısıdan yararlanmanın anahtarını sağladığını görmek harika” diyor ve “Bu proje ve takipleri, net sıfır geleceğe doğru ekonomik ve güvenli bir enerji geçişine katkıda bulunacak” diye ekliyor.

Orcan’ın merkezi olmayan modülleri, Almanya’daki ilgili segmentteki bir referansla petrol ve gaz ortamında kendilerini zaten kanıtlamış durumda. Mayıs 2021’de Orcan Energy, ICE Thermal Harvesting LLC ile işbirliği içinde ABD petrol ve gaz pazarına ilk kez girdi. ABD’li tedarikçiyle büyük bir sipariş imzaladıktan sonra, şimdi ikinci işbirliğini takip ederek Orcan’ın teknolojisini Kuzey Amerika’da daha da sağlamlaştırıyor.

“Dünya henüz petrol olmadan yaşayamaz, ancak mevcut bir yeşil enerji kaynağından yararlanarak CO2 ayak izini azaltabiliriz. Proje beklediğimiz kadar başarılı olursa, birçok başarılı ortak projenin ilki olacak” diyor Baseload Capital CEO’su Alexander Helling.

Baseload Capital, projenin sonuçlarına dayanarak, ABD genelindeki tesislerde benzer projeler geliştirme potansiyelini değerlendirebilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy