Haberler

Ormat’ın Honduras’taki 35 MW’lık jeotermal tesisi resmi olarak faaliyete geçti

Inauguration of Platanares plant, April 30, 2018 (source: OPIC)
Eren Günüç 1 May 2018

Eylül 2017'den beri faaliyet gösteren Honduras'taki Ormat'ın 35 MW'lık Platanares jeotermal enerji santrali resmi olarak hizmete girmiştir.

Eylül 2017’den beri faaliyet gösterirken, tesis şu anda resmen hizmete açılmıştır. Bir kurdela kesme töreninde, Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernández ve ABD Özel Yatırım Şirketi (OPIC) Yatırım Politikası Başkan Yardımcısı Ryan Brennan, Honduras’ın batısındaki 35 MW’lık bir jeotermal temel güç santrali olan Geotérmica Platanares’i hizmete açtı. Proje, ABD Hükümeti’nin kalkınma finans kurumu OPIC’in 135 milyon dolarlık finansmanı ile destekleniyor ve Reno, Nevada merkezli Ormat Technologies, Inc. tarafından geliştirildi. Bu proje Honduras’taki ilk faydalı ölçekli jeotermal proje.

OPIC Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Ray W. Washburne, “Bu proje, temel olarak Honduras halkına sağlayacağı güvenilir enerji için birçok nedenden dolayı dönüştürücüdır” dedi. “OPIC, Honduras’ın ekonomik refahını artıracak olan bu tesisi desteklemekten gurur duyuyor.” diye de ekledi.

Ormat Technologies, Inc.’in CEO’su Isaac Angel, “Bu önemli bir gelişmede önemli bir rol oynamayı ve erken keşif aşamalarından bir projeyi ticari operasyona kadar ilerletmenin onurudur” dedi. Sektörde dikey olarak entegre olmuş bir şirket olarak, 50 yılı aşan bir deneyime sahip olduk ve Honduras şebekesine uygun fiyatlı ve yenilenebilir jeotermal güç sağlamak için son teknoloji ürünlerimizi kullandık. OPIC’in bu projenin önemini ve bu finansman konusunda bizimle çalışma taahhüdünü takdir etmesini takdir ediyoruz. ”

Honduras, önümüzdeki 10 yıl boyunca öngörülen GSYİH büyümesine ayak uydurmak için enerji üretim kapasitesinde yüzde 26’lık bir artışa ihtiyaç duyuyor. Bu projenin, sürdürülebilir, güvenilir ve düşük maliyetli bir enerji üretmesi ve Honduras Hükümeti’nin enerjisinin yüzde 80’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından 2032 yılına kadar üretme hedefine katkıda bulunması bekleniyor.

OPIC şu anda Honduras’a 235 milyon dolar ve Kuzey Üçgen bölgesinde yaklaşık 675 milyon dolar yatırım yaptı.

Açılış toplantısında Honduras ve ABD hükümet yetkilileri, yerel yöneticiler, Ormat üst düzey liderliği ve iş ve toplum liderleri tarafından güçlü bir katılım vardı.

Kaynak: OPIC, ThinkGeoEnergy aracılığıyla