Haberler

Paris / Fransa’da 10.000 konut için jeotermal enerji

Champs-sur-Marne'nin Descartes şehrinde bulunan bu jeotermal proje, 19 km'lik bir ısıtma ağını temsil ediyor (kaynak: Engie)
Cannur Bozkurt 27 Oca 2020

Champs-sur-Marne'de planlanan yeni jeotermal bölgesel ısıtma sistemi hazır olduğunda 10.000 eve ısıtma sağlanacak. Proje ve sondaj Aralık 2019'da başladı.

Aralık 2019’da Engie’nin bir yan kuruluşu olan GéoMarne tarafından işletilen ısıtma ağı Cité Descartes (Champs-sur-Marne)’de açıldı. Bu ağ, % 82 yenilenebilir enerji ile 10 Champs-sur-Marne ve Noisiel (Seine-et-Marne) mahallesine veya yaklaşık 10.000 konut ve gelecekte kurulacak Champs-sur-Marne’deki su parkına ısı sağlayacak.

Paris-Vallée de la Marne kentsel topluluğu (CAPVM) ve kamu hizmeti delegesi GéoMarne (Engie Group’un yerel yan kuruluşu) tarafından yönetilen bu proje, 19 km’lik bir ısıtma ağını ve 40 milyon avroluk bir yatırımı temsil ediyor. Sondajlar geçen Aralık ayında CAPVM başkanı Paul Miguel, Champs-sur-Marne belediye başkanı Maud Tallet, Engie France ağlarının CEO’su Carole le Call ve Géomarne başkanı Pierre Hourcade’nin huzurunda başlatıldı.

Üç ay sürmesi öngörülen sondajların ardından jeotermal ağın 2021 yılı sonunda işletmeye açılması planlanıyor. Nihayetinde, bir düzine Champs sur Marne ve Noisiel bölgesine, ya da yaklaşık 10.000 konuta ve ek olarak gelecekteki Champs-sur-Marne su parkına % 82 yenilenebilir enerji sağlanacak.

“Bu proje, sıfır karbon geçişi sağlayarak yenilenebilir enerjilerin gelişim hedeflerine tamamen katkıda bulunuyor: doğal, yerel ve yenilenebilir bir kaynak olan jeotermal enerji, ısıtma ağının % 82’sini tedarik edecek. Böylece CAPVM bölgesi vatandaşlarının düşük çevresel etkiye sahip bir ısıdan faydalanmaları sağlanacak ”diyor Engie.

Kitlesel fonlama

Engie Solutions, projeyi yerel sakinleri de dahil ederek güçlendirmek arzusunu yansıtan bir kitlesel fonlama sistemi ile bölge halkına açmayı seçti. Enerji geçişine hizmet eden bir kitle fonlaması platformu olan Lumo, kullanıcı topluluğuna ve dağıtım ağına güvenerek bu para toplama işleminin başarısından sorumlu olacak. CAPVM sakinleri ve daha geniş bir şekilde Ile-de-France sakinleri, tasarruflarını Aralık 2019’dan bu yana bu yenilikçi tesise yatırmaktalar. 4 Kasım 2019’dan itibaren İnternet kullanıcıları Lumo sitesinde projeyi ve prosedür yatırımını okumaya ve gelişmelerden haberdar olmak için sayfayı “beğen” tuşuna basmaya çağırıldı ; Https://www.lumo-france.com/projets/ geothermie-de-la-marne

Rakamlarla GéoMarne ağı:

  • Jeotermal sondaj – 1.900 m
  • 10.000 konut eşdeğeri
  • 40 milyon Euro yatırım (yaklaşık 45 milyon ABD Doları)
  • 19 km ağ
  • % 82 yenilenebilir enerji
  • Çevresel etki: – 25.000 TCO2 / yıl, yani yılda 17.000 aracın kullanılmaması gibi

Kaynak: ThinkGeoEnergy