Haberler

Paris’te üç belediye jeotermal bölgesel ısıtma için işbirliği yapıyor

Pantin Mills ve Ourcq kanalı, Pantin, Seine-Saint-Denis, Fransa (kaynak: flickr/ Benh LIEU SONG, creative commons)
Merve Uytun 16 Mar 2022

Paris bölgesinde üç belediye, 2023'te sondajının başlaması planlanan jeotermal bölgesel ısıtma projesi üzerinde işbirliği yapıyor.

Geçen ay, üç belediye ve bir belediyeler arası sendika, 2022 yılının Şubat ayının ortalarında jeotermal ısıtma için planlar başlattı. Yerel kamu şirketi, gezegen için faydalı olduğu kadar kullanıcıların satın alma gücü için de önem arz eden  bir jeotermal bölgesel ısıtma ağının uygulanmasını yönetecek.

Bertrand Kern, Lionel Benharous ve Laurent Baron, sırasıyla Pantin, Lilas ve Pré Saint-Gervais (Seine-Saint-Denis) belediye başkanları, tıpkı Paris çevresinin enerji ve iletişim ağları için Belediyeler Arası Sendikası başkanı Jacques JP Martin ( Sipperec), Ekolojik geçişin gerekli olduğu ve enerji maliyetinin patladığı bir zamanda, bu girişimin gezegen için olduğu kadar doğrudan faydalanıcıları için de önemini vurgulamayı ihmal etmedi.

4 jeotermal kuyu

Sipperec, etkinlik için oluşturulan ve başkanlığını Sipperec başkan yardımcısı ve Cachan belediye başkan yardımcısı Samuel Besnard’ın yaptığı yerel kamu şirketi Unigéo’ya bir kamu hizmeti heyeti verecek. Ardından, önümüzdeki Nisan ayında Unigeo, Lilas’ta geleceğin Jean-Jaurès caddesi olan spor alanının yakınında 2023 için ilan edilen dört jeotermal kuyuyu açacak bir operatör atama sürecini başlatacak.

20.000 sosyal konut ve kamu binası, bu 20 km’lik ağdan öncelikli olarak yararlanacak ve bu da 28.000 ton CO2 emisyonunun, yani 19.000 otomobilin yıllık emisyonuna eşdeğer bir emisyonun önlenmesini mümkün kılacaktır.

Yerel seçilmiş temsilciler, belediyelerin her birinin kendi başına çalışmasından daha fazlasını ve daha iyisini yapmayı mümkün olduğunu düşünerek, yaklaşımın örnek niteliğini taşımasını memnuniyetle karşıladılar. EPT Est Ensemble ve Ademe tarafından desteklenen bu projenin düzenleyicileri, “Isı, enerji tüketimimizin yaklaşık %50’sini temsil ederken ve ithal edilen fosil yakıtların ve yüksek CO2 yayıcılarının yaklaşık %60’ını temel alırken, jeotermal enerji, iklim sorunlarına ve enerji bağımsızlığına yerel bir yanıttır” diyor.

Daha fazla ayrıntı için Sipperec’in tam sürümünü okuyun (pdf, Fransızca).

Kaynak: ThinkGeoEnergy