Haberler

Pilot karbon yakalama ve depolama tesisi İzlanda, Nesjavellir’de faaliyete geçti

Nesjavellir jeotermal santrali, İzlanda (kaynak: Kurita)
Merve Uytun 27 Mar 2023

Carbfix'in İzlanda'daki Nesjavellir jeotermal enerji santralindeki karbon yakalama ve depolama tesisi (CCS) pilot tesisi faaliyete geçerek tesisin COշ ve HշS emisyonlarını azalttı.

Carbfix‘in yeni pilot karbon yakalama ve depolama (CCS) tesisi, şimdi İzlanda’daki en büyük ikinci jeotermal santral olan ON Power‘ın Nesjavellir jeotermal enerji santralinde faaliyete geçti. Pilot tesis, jeotermal enerji santralinin tüm HշS ‘sini ve COշ emisyonlarının %98’ini yakalıyor ve bunu Nesjavellir enjeksiyon sahasındaki bazaltik yeraltı yüzeyine enjekte ediyor.

Proje, AB Ufuk 2020 araştırma ve yenilik programı kapsamında Jeotermal Emisyon Kontrolü (GECO) projesi kapsamında yürütülen önemli araştırma ve geliştirmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Pilot tesis, gelecekte diğer Carbfix pilot projeleri için farklı yerlere taşınabilir.

Pilot projenin amacı, hem Carbfix teknolojisinin CO2 yakalama verimliliğini önemli ölçüde artırmak hem de COշ ve HշS emisyonlarını azaltmak için Nesjavellir’de müteakip kalıcı bir CCS kurulumu için temel oluşturmaktı. Santralin yıllık 3.000 ton COշ ve 1.000 ton HշS yakalama kapasitesi vardır ve bu da santralin yıllık emisyonlarının yaklaşık %20’sini temsil eder. Mannvit Consulting Engineers, Verkis Consulting Engineers ve Hedinn ile işbirliği içinde tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

Yakalanan COշ, Nesjavellir enjeksiyon bölgesinde bazaltik yeraltına enjekte edilir ve burada ana kaya ile reaksiyona girer ve kararlı karbonat mineralleri oluşturur. Bu pilotu temel alan tam ölçekli bir CCS tesisinin Nesjavellir’de 2030 yılına kadar faaliyete geçmesi ve tesisin COշ ve HշS ayak izini neredeyse sıfıra indirmesi planlanıyor.

Proje Yöneticisi Nökkvi Andersen, “Carbfix ekibiyle, ON Power’daki ortaklarımız ve işbirlikçilerimizle, bu projeye harcanan sıkı çalışma ve özveri için inanılmaz derecede gurur duyuyorum” diyor. “Zorlu ama ödüllendirici bir deneyimdi; başarısı, harika bir ekip çalışmasının kanıtıdır. Bu, yalnızca Nesjavellir tesisinin COշ ayak izini azaltmak açısından değil, genel olarak Carbfix teknolojisinin gelecekteki uygulaması açısından da önemli bir kilometre taşıdır.”

Nökkvi Andersen, Proje Müdürü, Carbfix’in İzlanda, Nesjavellir’deki yeni pilot fabrikasında (kaynak: Carbfix)

ON Power CEO’su Berglind Rán Ólafsdóttir, “ON Power, üretimimizi 2030 yılına kadar emisyonsuz hale getirmeye karar verdi ve bunu başarmak için Carbfix ile işbirliği yapıyoruz” diyor. “İşbirliği mükemmeldi ve Hellisheiði’yi 2025’e kadar dünyanın ilk emisyonsuz jeotermal enerji santrali ve 2030’a kadar da Nesjavellir yapma yolundayız. Bu hedefi ilk biz belirledik ve işbirliğimiz dünyaya gösteriyor ki; mümkün – tam da ihtiyaç duyulan şey.”

Carbfix, dünyanın ilk COշ mineral depolama operatörüdür. Carbfix, 2012’den bu yana İzlanda’da tescilli teknoloji kullanarak 80.000 tonun üzerinde COշ ‘yi mineralize etti. Carbfix CEO’su Edda Sif Pind Aradóttir ile ThinkGeoEnergy ve Enerchange’in ev sahipliği yaptığı bir web seminerinde şirketin nasıl geliştiği ve CCS teknolojisi hakkında daha fazla ayrıntı tartışıldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy