Haberler

RFI – Karayipler, Nevis Adası’nda jeotermal sondaj

Nevis Volkanı, Nevis ve St. Kitts (kaynak: flickr/ Stuck in Customs, creative commons)
Merve Uytun 16 Eyl 2022

Nevis Adası İdaresi, yerel elektrik kuruluşu aracılığıyla, adadaki bir jeotermal sondaj için bir proje bilgi ilanı yayınladı.

Karayipler’deki Nevis Adası’nın tek elektrik şirketi olan Nevis Electricity Company Limited (NEVLEC), adadaki bir jeotermal sondaj için muhtemel teklif sahiplerinin belirlenmesine yardımcı olmak için bir Bilgi Talebi (RFI) yayınladı. RFI’nin amacı, bir ihale stratejisi geliştirmeye yardımcı olmaktır, ancak bir ön yeterlilik veya kısa listeye alma çalışması değildir.

Bu RFI’ye verilen yanıtlar, 20 Eylül 2022, Nevis yerel saati ile 16:00’da veya daha önce [email protected] adresine gönderilmelidir. Aynı zamanda, gönderim, bilgi için [email protected] adresinden Karayip Kalkınma Bankası’na (CDB) gönderilmelidir. caribank.org. Resmi RFI belgesi, başvuruda nelerin belirtilmesi gerektiğine dair ek ayrıntılar sağlar.

Faz 1 (10 MWe) sondaj kampanyası, 1 dikey ve 4 yönlü olmak üzere beş jeotermal kuyunun yaklaşık 4500 ila 5000 fit ölçülen derinliğe kadar sondajını içerecektir. Beklenen en yüksek oluşum sıcaklığı 290 santigrat derecedir.

Faz 2 ayrıca 30 MWe’lik olası bir genişleme için planlanmıştır. Bu, sondaj ve kuyu test sonuçlarına bağlı olarak Faz 1’den kısa bir süre sonra açılması planlanan dört ek kuyunun sondajını içerecektir. Planlanan kuyular için ön tasarımlar RFI belgesinde belirtilmiştir.

Ön hesaplamalar, minimum 300.000 libre geri çekilmeye sahip bir teçhizat olduğunu gösteriyor ve minimum 550 beygir gücü (hp) çekiş gerekli olacaktır. İlk faz kuyuları, kuş uçuşu olarak yaklaşık 500 m aralıklarla iki ped üzerinde (bir pedde 3 kuyu, diğer pedde 2 kuyu) açılacaktır. Pelet boyutlarının 90 m x 60 m olması bekleniyor.

Proje için teknik destek, CDB ve Inter-American Development Bank (IDB) tarafından finanse ediliyor. Projenin uygulanması için finansmanın, CDB’nin GeoSmart Girişimi’nin Sürdürülebilir Enerji Kolaylığı (SEF) Programı kapsamında CDB ve IDB’den kaynaklarla sağlanması amaçlanıyor.

Bu RFI’nin amacı, ilgilenen teklif sahiplerini belirlemek ve RFI belgesinde açıklandığı gibi Hizmetlerin sağlanması için hızlı ve başarılı bir ihale süreci elde etmek için ihale stratejisinin geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Bu RFI’ye verilen yanıt, davalının açıklandığında ihaleye teklif verme taahhüdünde bulunmasını gerektirmez.

Bu bir ön yeterlilik veya kısa listeye alma çalışması değildir ve nihai satın alma süreci, tüm uygun teklif sahiplerine açık olacak, açık, rekabetçi bir süreç olacaktır. Bu RFI’ye verilen yanıtlar, olası teklif sahiplerinin ülke uygunluğuna ilişkin kararları da bilgilendirecektir.

Rekabetçi ihale sürecinin 3 Ekim 2022’de ihale belgelerinin açıklanmasıyla başlaması ve yüklenici(ler)in seçimi ile Aralık 2022’nin ikinci haftasında sonuçlandırılması planlanıyor. İlk kuyunun sondajının Haziran 2023’te başlaması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy