Haberler

Riehen, İsviçre’deki jeotermal proje için federal destek

Riehen Şehri (Basel Stadt), İsviçre (kaynak: belediye)
Cannur Bozkurt 23 Oca 2020

Riehen'deki (Basel-Stadt kantonu) ısıtma şirketi Wärmeverbund Riehen AG tarafından planlanan jeotermal ısı projesi, ilk jeofizik çalışmaları için federal fon aldı.

İsviçre federal hükümeti, Riehen’deki (Basel-Stadt kantonu) ısıtma şirketi Wärmeverbund Riehen AG tarafından planlanan jeotermal projeyi, 1,2 milyon CHF (yaklaşık 1,2 milyon USD) ile jeotermal keşfine katkı olması için destekliyor. Fon, Riehen jeotermal rezervuarının boyutunu belirleme amaçlı jeofizik çalışmalarında kullanılacak. Olumlu sonuçların gelemesi durumunda, mevcut jeotermal enerji miktarını iki katına çıkaracak ve böylece yılda 6.000 ton daha fazla CO2 tasarrufu sağlayacak planlı sondaj işlemleri yapılacaktır.

Riehen bölgesinde (Basel Stadt) yapılacak keşifte 1994’ten bu yana kullanılan jeotermal rezervuarın genişletilmesi yaklaşık 1500 metre derinliğe kadar araştırılacak ve böylece yeni sondajın temelleri atılacak. CO2 yasası 2018’den itibaren, nihai olarak binaların CO2 emisyonlarını azaltmada ısı üretimi için jeotermal enerjinin doğrudan kullanılmasını teşvik etmektedir. Wärmeverbund Riehen AG, yerel jeotermal potansiyelden daha fazla yararlanmayı ve böylece 8000’den fazla bölge halkına hizmet veren ağa daha fazla yenilenebilir ısı sunmayı amaçlıyor.

Jeotermal araştırmaya katkı başvurusu Federal Enerji Ofisi (SFOE) tarafından görevlendirilen bir grup uzman tarafından dikkatle incelenmektedir. Uzmanlar, tasarımın sistematik doğasını belirlediler ve tasarımcıların maliyetleri ve yenilikçi yöntemlerini içeren seçimlerini olumlu bir şekilde değerlendirdiler. Uzman görüşleri ve hem termal arz için jeotermal enerjinin doğrudan kullanılması hem de CO2 emisyonlarının azaltılmasının önemi göz önüne alındığında, SFOE, Wärmeverbund Riehen AG şirketine 1,2 milyon CHF jeotermal araştırmalar için vermiştir. Ödeme, projenin ilerlemesine göre kademeli olarak yapılacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy