Haberler

Schwerin jeotermal projesinde yatay sondaj uygulanacak

Schwerin jeotermal projesi için yönlendirilmiş yatay sondaj (Kaynak: Stadtwerke Schwerin)
Merve Uytun 19 Nis 2022

Yönlendirmeli yatay sondaj, Almanya'daki Schwerin jeotermal projesinde iki ana yol kapatılmadan bir tuzlu su hattının inşasına olanak sağlayacak.

Almanya’nın Schwerin kentindeki jeotermal ısıtma projesi için üretim ve reenjeksiyon kuyularının sondajını tamamlayan belediye kuruluşu Statdwerke Schwerin, şimdi iki kuyuyu birbirine bağlayacak tuzlu su hattı üzerinde çalışacak. Projenin bu aşamasında ana yolların tıkanmaması için yönlendirmeli yatay sondaj yöntemi kullanılacaktır.

Schwerin jeotermal projesinin ikinci kuyusu olan reenjeksiyon kuyusunun tamamlandığını daha önce bildirmiştik. “Sportpark Lankow”da bulunan reenjeksiyon kuyusu, son noktasını üretim kuyusundan yaklaşık 1.100 metre uzağa koyan bir açıyla delinmiştir. 1220 metrelik hedef dikey derinliğe ulaşıldı.

Tuzlu su hattı için yatay sondaj kullanılması, inşaatın Ratzeburger ve Grevesmuhler caddelerini kapatmak zorunda kalmadan devam etmesine izin verecek. Tuzlu su, yeraltına geri enjekte edilmeden önce tuzlu su hattının 1037 metre boyunca hareket edecektir. Tuzlu su hattına ek olarak, yatay segment boyunca fiber optik kablolar ve alçak gerilim kabloları döşenecektir.

Schwerin projesinin üretim kuyusundan çıkan jeotermal akışkanın sıcaklığı 56 derecedir. Termal enerji, ısı alışverişi yoluyla transfer edilmeden önce bu, dört adet yüksek performanslı ısı pompası kullanılarak 75 ila 80 dereceye yükseltilir.

Schwerin jeotermal projesinin ilk denemesi bu yılki ısıtma sezonu için planlanıyor. Tamamlandığında, projenin şehrin bölgesel ısıtma ihtiyacının yaklaşık %15’ini karşılaması bekleniyor. Belediyenin biyogaz tesisiyle birlikte, Schwerin’deki bölgesel ısıtmanın %20’si yenilenebilir kaynaklardan sağlanabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy