Haberler

Almanya, Schwerin’deki jeotermal projenin ikinci kuyusu başarılı sonuç verdi

Schwerin, Almanya'da şantiyede sondaj kulesi (kaynak: Daldrup & Söhne AG)
Merve Uytun 2 Nis 2021

Almanya, Schwerin'deki jeotermal ısıtma projesi, açılan ikinci kuyu için başarılı test sonuçları bildirdi.

Schwerin-Lankow’daki jeotermal ikilinin ilk kuyusu şimdiden tüm beklentileri aştı. Yeni açılan reenjeksiyon kuyusu çok olumlu sonuçlarla test edildi. GTN‘ nin jeotermal danışmanları sonuçlar konusunda heyecanlandı. Daha önce Aralık 2020’de ikinci kuyu için sondaj başlangıcını bildirmiştik.

GTN genel müdürü Dr. Peter Seibt, konuya ilişkin şöyle konuştu : “Schwerin’deki jeotermal proje, Kuzey Almanya’da karbonsuz bir ısı kaynağına geçiş için önemli bir kilometre taşıdır. Başından beri bu deniz feneri projesinin bir parçası olduğumuz için gurur duyuyoruz. Proje, daha sığ rezervuarların da jeotermal ısı temini için uygun bir seçenek olabileceğini gösteriyor.”

Almanya’daki birçok proje, 3.000 m’den daha derin rezervuarları hedeflemektedir. Alman eyaleti Mecklenburg-Western Pomerania’nın başkentindeki proje, halihazırda 1.200 m’de ulaşılabilen Postera kumtaşını kullanıyor. Sığ derinlik nedeniyle delme maliyetleri önemli ölçüde azalıp, daha düşük sıcaklıklara rağmen yüksek ekonomik fizibilite sağlanıyor.

Termal suyun sıcaklığı 56 derece ve Stadtwerke Schwerin (Schwerin’in belediye kuruluşu), 2022’nin başında bu ısıyı, çevre dostu bir ısı kaynağı olarak,  kullanmayı bekliyor. Bölgesel ısıtma şebekesine ısı sağlamadan önce, yüksek sıcaklıklı ısı pompaları aracılığıyla sıcaklık 80 ° C’ye yükseltilebilir. Schwerin’in ısı talebinin yaklaşık% 10’u yeni jeotermal ısıtma tesisi tarafından karşılanacak. Ek projelerle toplamda% 60 mümkün olabilir.

Dikey üretim kuyusunun aksine, Schwerin’deki “Sportpark Lankow” a yakın enjeksiyon kuyusu, S şeklinde sapmış bir kuyu olarak delindi. Bu, rezervuarın sürdürülebilir kullanımı için gerekli olan her iki kuyunun son noktaları arasında 1.100 m’lik bir yeraltı mesafesine izin verdi. 410 m derinlikte, kuyu dikeyden 30 derecelik bir açıya kadar saptırıldı. 550 m’lik ek bir sürenin ardından, kuyu dikey bir yörüngeye dönene kadar açı tekrar düzgün bir şekilde düşürüldü. 1.220 m dikey derinlikte hedef katmana ulaşıldı. Başarılı bir yönlü sondaj, kapsamlı planlama ve özel sondaj ekipmanı kullanılarak gerçekleştirildi.

Hedeflenen Postera kumtaşı, Üst Triyas dönemine (yaklaşık 200 – 205 milyon yıl önce) dayanmaktadır. Kalın kum tabakaları, günümüzün Kuzey Almanya’sının büyük kısımlarına yayılan geniş bir akarsu ovasında birikmiştir. Schwerin sahasında, 40 m’den fazla kalınlıkta kumtaşı bu nehir sisteminin kalıntılarıdır. İnce ila orta taneli Postera kumtaşları zayıf bir şekilde sağlamlaştırılmıştır ve etkili bir jeotermal enerji çıkarımı için gerekli olan en uygun hidrolik özellikleri sunar.

Schwerin-Lankow’daki rezervuarın keşfi, sözde “Sandsteinfazies” yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirildi. Bu yeni keşif tekniği, Göttingen Üniversitesi, GTN ve BMWi (Almanya Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı) tarafından finanse edilen çeşitli Ar-Ge projeleri sırasında geliştirilmiştir. Bu araştırma projelerinin temel sonuçlarından biri, yüzey altı fasiyesini, kumtaşı kalınlığını ve rezervuar kalitesini gösteren bir dizi yüksek çözünürlüklü haritadır.

Schwerin’in belediye hizmet kuruluşunun proje sayfası aracılığıyla daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak : ThinkGeoEnergy