Haberler

Şili, çevrimiçi platform üzerinden jeotermal imtiyaz başvurusu yapma imkanı sunuyor

Cerro Pabellon jeotermal enerji santrali, Şili (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

İzin vermeyi daha erişilebilir kılmak için Şili Enerji Bakanlığı, jeotermal imtiyazlara çevrimiçi bir platform aracılığıyla başvurma imkanı sunuyor.

Bir kararnamede, Şili Enerji Bakanlığı, jeotermal enerji imtiyazlarına ilişkin 19.657 sayılı Kanunun düzenlemesinde bir değişiklik yaptı ve jeotermal imtiyaz talebinin Mayıs 2021’den itibaren web platformu aracılığıyla yapılabileceğini belirledi.

Yönetmelikte yapılan değişiklik, jeotermal imtiyaz taleplerinin “Enerji Bakanlığı’nın web platformu üzerinden girilmesi gerektiğini” ve bu talebin otomatik olarak “talebin alındığını doğrulamak için bir araç görevi görecek bir sertifika” oluşturacağını belirtti.

Platformun mevcut olmaması veya ilgili tarafın uygulamanın dijital sunumu için gerekli araçlara sahip olmaması durumunda, talepler, “Enerji Bakanlığı ofisi veya ilgili Bölgesel Bakanlık Sekreteryası”ndan da yapılabilecek.

Yönetmeliklerde yapılan değişiklikler, yayınlandıktan 120 gün sonra yürürlüğe girecek, bu nedenle başvuruların çevrimiçi kabulü Mayıs ayı sonunda başlayacak.

Kararnamede belirtildiği gibi, değişikliklerin amacı “söz konusu imtiyaz başvurularının işlenmesinin sunulması ve izlenmesini ilgilenen herkes için daha hızlı ve erişilebilir hale getirmek” olarak açıklandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy