Haberler

Simav’da jeotermal kaynak kullanılarak 16 teknolojik sera kuruldu

Simav, Eynal Kaplıcaları (kaynak: Simav Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 10 Oca 2020

Kütahya'nın ilçesi Simav'a, son 1 yılda, 5 milyon liralık devlet desteğiyle her biri 3 bin 500 metrekareden oluşan 16 teknolojik sera kuruldu.

Kütahya’nın jeotermal potansiyeli yüksek ilçesi Simav’a, son 1 yılda, 5 milyon liralık devlet desteğiyle her biri 3 bin 500 metrekareden oluşan 16 teknolojik sera kuruldu. Yüzde 50’si Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hibe destekli yeni kurulan seralarla ilçe genelindeki jeotermalli sera alanı, 400 dekardan 500 dekara çıktı.

Simav’daki 500 dekarlık jeotermalli seralarda üretilen yıllık yaklaşık 15 bin ton hormonsuz domates başta olmak üzere salatalık ve diğer ürünler, iç pazarda değerlendiriliyor. Simavlı seracılar, 500 kişiye de istihdam sağlayan jeotermalli seralarında ürettiği domates ve salatalığın satışından yılda 35- 40 milyon lira gelir elde ediyor. Jeotermalli seralardan alınan ürünler, Bursa başta olmak üzere İzmir ve İstanbul gibi büyük kentlerde ‘hormonsuz Simav domatesi’ patenti ile piyasaya sürülüyor ve tüketiciler tarafından da tercih ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, son zamanlarda yaptıkları çalışmalarla seracılık alanında da çok ciddi gelişmeler elde ettiklerini söyledi. Son 1 yılda Çitgöl beldesindeki 100 dekarlık mera alanının vasfının sera alanı olarak değiştirilmesiyle bu bölgede yüzde 50’si hibe destekli her biri 3 bin 500 metrekarelik 16 yeni sera alanı oluşturulduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Haberler.com