Haberler

Slovakya’da Ziar jeotermal projesi için ortaklık kuruldu

Ziad nad Hronom, Slovakya'da planlanan jeotermal santral (kaynak: PW Energy)
Merve Uytun 16 May 2022

SSE Holding, Slovakya'nın Ziar nad Hronom kentindeki jeotermal enerji projesini geliştirmek için PW Energy ile işbirliği yapıyor.

Stredoslovenska energetika Holding (SSE Holding) grubu, yan kuruluşu PW Geoenergy aracılığıyla PW Energy’de hisse satın aldı. Bu yan kuruluş, öncelikle Slovakya’nın Ziar nad Hronom bölgesinde bir jeotermal enerji santralinin uygulanması için kurulmuştur.

Ziar jeotermal santralinin toplam beklenen üretim kapasitesi 20 MWe. Sıcaklığı 130 ila 140 santigrat derece arasında olması beklenen derin jeotermal su, modern teknolojik ekipmanlar kullanılarak elektrik üretmek için kullanılacak. Artık ısı daha sonra evsel ısıtma, endüstriyel ısıtma, tarım ve eğlence amaçlı kullanılabilir. Proje şu anda bir çevresel etki değerlendirmesinin (ÇED) son aşamalarındadır. Bu tesislerin 2026 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

“Jeotermal kaynakları enerji amaçlı kullanmanın büyük potansiyelinin SSE Holding gibi büyük bir oyuncuyu bile çekmesinden memnunuz. Slovakya’nın Presov bölgesindeki ikinci jeotermal santralimizle birlikte Ziar nad Hronom’a yapılan yatırım durumunda, bu jeotermal kaynaklardan elektrik üretimi için bir pilot projedir” dedi.

“Yenilenebilir kaynakların kullanımı Slovakya’nın enerjide kendi kendine yeterliliği açısından çok önemlidir. SSE Holding sözcüsü Michaela Kriva, jeotermal enerjinin en umut verici kaynaklardan biri olduğunu ve Slovakya’da bize sunulan fırsatlardan yararlanmamızın uygun olduğunu ekledi.

Bu yılın başlarında, PW Energy, bildirdiğimiz gibi, Ziar nad Hronom’daki en az bir jeotermal kuyu için sondaj hizmetleri için bilgi için bir ön ihale talebi yayınladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy