Haberler

Slovenya’da jeotermal pilot tesisin inşaatı başladı

DEM tarafından hidroelektrik santrali, Slovenya (kaynak: HSE Group)
Merve Uytun 23 Oca 2023

Devlete ait DEM, Slovenya'nın Lendava kentinde mevcut bir gaz kuyusundan enerji üretmeyi amaçlayan 50 kW'lık bir jeotermal pilot tesisin inşaatına başlıyor.

Dravske Elektrarne Maribor (DEM), Slovenya’nın Lendava Belediyesindeki Centiba köyünde 50 kW’lık jeotermal pilot tesisin inşaatına başladığını duyurdu. Pilot tesisin inşaatı Petrol Geo tarafından yürütülmekte olup, Nisan 2024’te ticari faaliyete geçmesi beklenmektedir.

DEM, Slovenyalı bir hidroelektrik üreticisidir ve devlete ait elektrik üreticisi ve tüccarı Holding Slovenske Elektrarne’nin (HSE) bir birimidir. İlk olarak 2021’de duyurulan DEM, jeotermal enerji üretmek için üretken olmayan mevcut bir gaz kuyusu olan Pg-8 kuyusunu kullanmayı planlıyor. Bu pilot tesis, iki kilometreden daha derinlerde elektrik üretimi için yeterli ısı akışı üreten bir jeotermal yerçekimi ısı borusu kullanan patentli bir teknolojiyi test edecek. Pilot uygulamanın başarılı olması durumunda, teknoloji Slovenya’da ve dünya çapında terk edilmiş diğer gaz kuyularında kullanılabilir.

2022 yılının ortalarında DEM, Lendava İdari Birimi tarafından pilot tesis için inşaat ruhsatı aldı. İznin verilmesi sırasında DEM, kuyu deliği testinin Temmuz 2023’te başlayabileceğini ve santralin hedef işletme tarihi olan Nisan 2024’ü belirtti.

DEM Genel Müdürü Damjan Seme, “Projenin uygulanması, kalkınma ve düşük karbonlu bir topluma geçiş yolunda yeni bir adımı temsil ediyor. Proje tüm Slovenya için olduğu kadar yerel toplum için de bir katma değerdir” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy