Haberler

SZTFH, jeotermal enerjiyi yaygınlaştırmak için bir dizi ulusal konferans düzenledi

Şehir parkında buz pateni, Budapeşte/ Macaristan (kaynak: flickr/ Gabriel Hess, creative commons)
Merve Uytun 14 Mar 2023

Macaristan Düzenlenmiş Faaliyetleri Denetleme Kurumu, jeotermal enerji kullanımını teşvik etmek ve paydaşlarla bağlantı kurmak için sekiz şehirlik bir tur düzenledi.

Şubat 2023 boyunca, Macaristan Düzenlenmiş Faaliyetleri Denetleme Kurumu (SZTFH), jeotermal enerji kullanımını teşvik etmek için sekiz şehirlik bir tura çıktı. Tur 24 etkinlik içeriyordu ve 1800 kilometrelik bir mesafe kat ederek Pest İlçesi Belediyesi Ofisinde sona erdi.

Bir dizi etkinlik sırasında, SZTFH’den uzmanlar, jeotermal enerji uygulamalarına yönelik olasılıkları ve yeni düzenleyici çerçeveyi sunmak için Macaristan bölgelerini ziyaret etti. Etkinliklere ağırlıklı olarak ilgili ilçelerdeki yerel yönetimlerin yanı sıra merkezi ısıtma şehir yönetim şirketleri, endüstri parkları, üniversiteler, sera işletmeciliği şirketleri ve termal kaplıca işletmecilerinin temsilcileri katıldı.

SZTFH, yakın gelecekte çıkacak kararnamelerin uygulanmasına yardımcı olmak için profesyonel diyaloğun gerekli olduğuna inanıyor. Tur sırasında SZTFH, yerel aktörlerle ilişkiler kurmayı ve böylece yatırımcıların ihtiyaçlarını tanımayı başardı.

SZTFH’nin amacı, jeotermal projelerin geliştirilmesi için gereksiz bürokrasiden arındırılmış daha basit bir yasal çerçeve oluşturmak ve böylece yatırımların daha hızlı ve daha profesyonel bir şekilde ilerlemesini sağlamaktır.

Macaristan’ın Szeged kentindeki jeotermal ısıtma bölgesinin başarılı olduğu kanıtlandı ve “diğer Avrupa şehirleri için bir plan” olarak tanımlandı. 2022’nin sonlarında, ısıtma için jeotermal enerji kullanımının Szeged’de yaşayanların ısıtma maliyetlerinde önemli düşüş sağladığı bildirildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy