Haberler

Tayvan, jeotermal projeler için teşvik programını duyurdu

Qingshui jeotermal parkı, Yilan / Tayvan (kaynak: flickr/ Wei-Te Wong, creative commons)
Merve Uytun 29 May 2022

Tayvan hükümeti, jeotermal enerji üretiminde ortak kamu ve özel yatırımları teşvik etmek için bir teşvik programı açıkladı.

Tayvan’ın Yilan bölgesinde ilk MW ölçekli jeotermal enerji santralinin başarılı bir şekilde başlatılmasının ardından, Ekonomi Bakanlığı (MOEA), Tayvan’da elektrik üretiminde jeotermalin geliştirilmesinde kamu ve özel yatırımları teşvik etmeyi amaçlayan “Jeotermal Güç Gösterimi Teşvik Programını” duyurdu.

Kanun, yatırım ve arama teşvikleri olmak üzere iki tür teşvik sağlamaktadır. Yatırım teşvikleri, jeotermal enerji üretimi yatırımları ve ilgili operasyonlarında yerel yönetimleri isteklendirmeyi ve yardımcı olmayı hedefliyor. Operasyon başına 3 milyon NTD (yaklaşık 101.000 USD) tutarındaki maksimum teşvik fonu, jeotermal sahaların planlanması, değerlendirme, yatırım ve sonraki projeler için sözleşme yönetimine gidecek.

Öte yandan, arama teşviki, geliştiriciler için jeotermal proje riskini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Fon jeolojik, jeofizik ve jeokimyasal yüzey araştırmaları, sondaj ve kapasite testlerine gidecek. Her bir operasyon için maksimum 100 milyon NTD (yaklaşık 3,3 milyon ABD Doları) tutarında bir teşvik fonu ve keşif maliyetinin %50’si sağlanabilir. Kalkınma planının uygulama süresi beş yıl ile sınırlandırılacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy