Haberler

JESDER YK Başkanı, jeotermal sektörü için destek mekanizmasını değerlendirdi

ICCI 2020 ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 15 Eki 2020

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk, ICCI’da yaptığı konuşmasında, jeotermal yatırımların artabilmesi için destek mekanizmasının devam etmesinin önemi ve TBMM Enerji alt komisyonunun çalışmalarına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bu yıl 26.sı düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı’na (ICCI) katılan JESDER (Jeotermal Elektrik Santrali Yatırımcıları Derneği) Yöentim Kurulu (YK) Başkanı Ufuk Şentürk, konuşmasında, jeotermal sektörü için destek mekanizmasının önemi ve enerji komisyonu çalışmalarını değerlendirdi.

Şentürk’ün konuşmasına göre, 30 Haziran 2021 tarihinde fiilen sona erecek olan YEKDEM mekanizması, Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı konularda değişiklik yapan kanun tasarısının değerlendirildiği TBMM Enerji alt komisyon çalışmalarında yeniden ele alınarak, kanunun taraflarınca Enerji Alt komisyonunda değerlendirildi.

Kanun tasarısının önümüzdeki günlerde yasalaşmak üzere meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Yasalaşması halinde YEKDEM tutarları Sayın Cumhurbaşkanınca belirlenmek üzere YEKDEM mekanizmasının TL olarak devam etmesi öngörülüyor.

Şentürk, konuşmasında, YEKDEM mekanizmasının eskalosyonunun nasıl olacağının önemli olduğunu hatırlattı. Jeotermal elektrik santrali (JES) yatırımcılarının arzusunun, destek mekanizmasının dövize endeksli  olması ya da dövizdeki artışın % 1’in üzerinde veya altında olması halinde fiyatın aylık periyodlar halinde eskale edilmesi yönünde olduğunu belirtti.

Ayrıca YEKDEM kapsamında yerli aksamın desteklenmesi mekanizması da jeotermalden maksimum faydanın sağlanması için yeniden yapılandırılması gerekliliğinin altını çizen Şentürk, jeotermal kaynağın doğrudan kullanımına da değindi.

JES’lerin  devamında ikincil yatırım (entegre sistemler) olarak adlandırılan Sera-Şehir ısıtması, kurutma, turizm yatırımlarının da yapılması durumunda yerli aksam desteklerine ilave bir kalem eklenerek teşvik edilmesi ile bu yatırımların artacağı  ve jeotermalden ısı ve enerji anlamında fayda sağlama maksimize edileceği öngörülüyor.

Enerji alt komisyon çalışmalarında da görüşülen %1 idare payına da değinen Şentürk, konuya ilişkin şöyle konuştu: “İdare payının yerel yönetimlere dağıtımında biraz daha bonkör olunmalı ve %1 idare payının ½ si yerel yönetimlere aktarılmalı, bu miktar 8 Milyar TL/Yıl düzeyindedir. 4 Milyar USD’nin aktarılması ile yerel tepkiler azalacak yatırımlar artacak ve hızlanacaktır”.

Jeotermal yatırımlarının artışı için 5403 sayılı Toprak kanunu ve zeytinciliğin ıslahı konularında yerli-milli enerji kaynakları için yeniden düzenlenmesi gerektiğini hatırlatan JESDER YK Başkanı, “Jeotermal kaynaklar yerinde değerlendirilmesi gereken kaynaklardır” dedi.

Şentürk, mevzuata yeni eklenen Birleşik Elektrik Santralleri (Hibrit) yönetmeliğine ilişkin ise şunları şöyledi: “Hibrit yönetmeliği, bu kanunlar ve yaşanan sorunlar nedeni ile işlevsellik kazanamamış ve kadük kalmıştır.  Jeotermal ruhsat alanları içinde tarıma elverişli olmayan alanlarda Hibrit tesisler için kullanılabilmeli ve yapılacak olan Hibrit yatırımlarında üreteceği güç ile iç tüketimlerin karşılanması hedeflenmelidir, çünkü GES’lerden üretilen enerji kurulu gücün % 20’sidir.”

.Kaynak: JESDER e-posta bildirisi