Haberler

Uşak’ta planlanan Sheraton Otel’de jeotermal turizm çalışmaları

Lidya Cilandiras Köprüsü, Uşak, Turkiye (Kaynak: Wikimedia / Arif Solak, creative commons)
Merve Uytun 14 Kas 2022

Uşak'ta, temeli atılan Sheraton Otel'de, termal turizm amaçlı kullanılmak üzere jeotermal kaynak arama çalışması yapılıyor.

Uşak’ta inşa edilen, 179 oda ve 410 yatak kapasiteli  Sheraton Otel’in temel atma töreni gerçekleştirildi. Sheraton Otel’in termal konseptte hizmet vereceği ve bunun için de sıcak su kaynağı ile ilgili çalışma yaptığı ifade edildi. Değirmendere mevkiindeki bir termal kaynağın oteli beslemesi için çalışan jeoloji mühendisleri, şu ana kadar yaklaşık 350 metrelik derinliğe kadar indi. Otelin beslenmesi için yaklaşık olarak 800 metre derinden termal su kaynağı çıkacağı ve burada zengin bir rezerv bulunduğu kaydedildi. Uşak’ta 2010 yılında da denenen jeotermal ısıtmanın aradan geçen 12 yıl sonra yapılacak yatırımla hayata geçme ihtimalinin, bu dönemde daha güçlü olduğu kaydedildi. Konuyla ilgili bilgi veren yetkililer, termal su kaynağının zengin olduğunu ve Kırşehir’de 50 derece ile yapılan konut ısıtmasının Uşak’ta 70 dereceyle daha rahat olacağı görüşünü savundu.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Bu çalışmaların hem turizm anlamında yeni yatırımlar kazandırılması, seracılık gibi katma değer sağlayacak alanın açılması ve konut ısıtması gibi farklı alanlarda termal kaynaklarımızı verimli kullanacağımıza inanıyorum. Uşak’ın sanayisi zaman zaman kırılma noktalarına geliyor. Bu yatırım da ekonomimiz için önemli bir kırılma noktası olacaktır” dedi.

Otel yatırımı hakkında konuşan PolSar Tekstil ortaklarından Fahri Polat, burada termal konseptte bir yatırım yapacaklarını belirtti. Blaundus, Clandras, Ulubey Kanyonları, Taşyaran Vadisi ve kentteki diğer doğal güzelliklerin bu sayede daha fazla tanıtılacağını belirtti. Projenin, yaklaşık maliyetinin 500 milyon lira olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Uşakport