Haberler

YEKDEM’in 6 ay uzatılması ihtimali konuşuluyor

(Görsel konu ile ilgili değildir-kaynak: Saygın Akıncı)
Cannur Bozkurt 11 Eyl 2020

Jeotermal, güneş, rüzgar ve su gibi yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi destekleme mekanizması olan ve yıl sonunda bitecek olan YEKDEM’in 6 ay uzatılması konuşuluyor.

YEKDEM olarak bilinen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması, enerji alanında yatırım yapacak girişimciler için, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha cazip hale gelmesi amacı ile devreye alınmıştı.

YEKDEM’den yararlanan santrallerin ürettiği elektriğin kilovatsaatine, rüzgar ve hidroelektrik için 7.3, jeotermal için 10.5, biyokütle ve güneş için 13.3 dolar/sent alım garantisi verilmişti. Hedefine ulaşan ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücün bu teşvik sayesinde yükselmesine neden olan mekanizma 31 Aralık 2020’de son buluyor.

Tüm yenilenebilir enerji sektör paydaşlarının uzatılmasını talep ettiği mekanizma konusunda Bakanlık, yeni bir model sunacağı bir çalışma içerisinde olduğunu duyurmuştu. Yeni mekanizmanın yaklaşık 2 yıldır açıklanması beklenmekteydi.

HaberTürk’te yer alan habere göre, kulislerde, destek mekanizmasının sürdürülmesinin düşünüldüğü, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere 6 ay daha var olan mevcut uygulamanın uzatılacağı konuşuluyor. Kararın, kısa süre içinde Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Uzatma haberinin yanı sıra YEKDEM ile ilgili yasal düzenlemenin devam ettiği biliniyor. Haberde, YEKDEM’in süresinin dolmasının ardından işletmeye girecek olan yenilenebilir kaynaklara dayalı tesislerde, teşviklerin ‘ABD Doları’ yerine ‘TL’ üzerinden belirleneceği söyleniyor. Fiyatların güncellenmesine ilişkin usul ve esaslar, Cumhurbaşkanı’nca belirlenecek.

Kaynak: HaberTürk