Haberler

Yerel kamu hizmeti, Almanya, Freiburg yakınlarında jeotermal sismik kampanya başlattı

Sismik çalışma kamyonu (kaynak: BadenovaWaermeplus)
Merve Uytun 24 Oca 2022

Yerel enerji kuruluşu Badenova, planlanan jeotermal ısıtma projesi için jeotermal potansiyeli keşfetmek için sismik bir kampanya başlattı.

Sıcak su arayışındaki yerel enerji tedarikçisi Badenova, Breisach bölgesinde sismik derinlik ölçümleri yapıyor. Bu çalışma, jeotermal enerji potansiyelini keşfetmeyi amaçlamaktadır.

3D ölçümlerin sonuçları umut verici bir sonuç verirse, Badenova yan kuruluşu Wärmeplus’ın genel müdürü Klaus Preiser, 40.000 kişiye ısı sağlayabilecek büyük bir jeotermal santral inşa etmek istiyor.

Badenova Wärmeplus Genel Müdürü Klaus Preiser, ” Isıyı bu bölgede bir yerde üreteceğiz ve daha sonra ihtiyaç duyulan yerlere taşıyacağız. Büyük bir kısmı kesinlikle Freiburg’a gidecek. Ancak Breisach, Bad Krozingen veya Schallstadt gibi belediyeler de bundan faydalanabilir ve faydalanacaktır” dedi.

Önümüzdeki haftalarda Breisach, Merdingen, Schallstadt, Ehrenkirchen, Bad Krozingen ve Hartheim (tümü Breisgau-Hochschwarzwald bölgesinde) ve Freiburg-Munzingen’de sismik ölçümler yapılacak.

Proje kapsamında şirket ayrıca ilginç bir paydaş/halk katılımı yaklaşımı başlattı. Badenova’nın ısı girişimi badenovaWÄRMEPLUS, web sitesinde, ERDWÄRME-BREISGAU projesine dahil olan yedi belediyenin vatandaşlarını en baştan devam eden soruşturmalara şeffaf bir şekilde dahil etmek için bir vatandaş konseyi kurduğunu bildiriyor. Rastgele seçilen 37 kişi, ilk toplantıları için 18 Ocak 2022’de Kurhaus Bad Krozingen’de proje ortaklarıyla bir araya geldi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy