Haberler

Ağrı’da termal turizm projesine ulaşım için gerekli köprü tamamlandı

Noyakert'den Ağrı Dağı (kaynak: YerevantsiWiki; creative commons)
Cannur Bozkurt 4 Eki 2019

Ağrı Valiliği’nce, Ahmed-i Hani Havalimanı karşısında yer alan bölgede geçen yıl yapılan sondaj çalışmalarında 48 derece sıcaklıkta jeotermal kaynağa ulaşılmasının ardından, alanda yapılması planlanan 50 yataklı fizik tedavi hastanesi ile otellerin ulaşımı için köprü inşa edildi.

Anadolu Ajansı’nın bildirdiği habere göre Ağrı’da keşfi gerçekleşen jeotermal kaynağın bulunduğu bölgede planlanan termal turizm bölgesine ulaşım için gerekli köprünün inşaası tamamlanarak ulaşıma açıldı.

142 metre uzunluğundaki köprünün açılışında konuşan Vali Süleyman Elban, geçen yıl jeotermal alanda yaptıkları çalışmada 1280 metrede 48 derece sıcaklıkta su bulduklarını hatırlattı. Elban sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığınca yapılan tahlil sonucunda bu suyun fevkalade sağlık açısından tedavi özelliği yüksek ve kaliteli bir kaplıca suyu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bir metreküp suda 285 kilogram tuz var ve onun da ayrı bir tedavi edici özelliği var. Böyle güzel bir alanı biz de artık termal turizme ve ilimizin ekonomisine katkı sağlayacak, insanımıza hizmet edecek bir alana dönüştürelim diye çalışmalara başladık.”

Elban, jeotermal alanın bulunduğu bölgede 800 metrelik sahada imar planını yaptıklarını belirterek, önümüzdeki hafta fizik tedavi hastanesinin temelini atacaklarını dile getirdi.

Ekim ayı içerisinde de günübirlik tesisin temelinin de atılacağını hatırlatan Vali Elban, “Yine diğer otellerin olacağı alanda yatırımcılarımızın talebi var. Dolayısıyla orada da kaplıca otelleri olacak. Bu bölgeyi daha cazip hale getirmek için burada inşallah başka sürprizler de olacak.” Açıklamasında bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı