Haberler

Alaşehir Belediyesinin jeotermal projesi dünya birincisi oldu

Cannur Bozkurt 22 Haz 2019

Alaşehir Belediyesince hazırlanan "Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Dehidrasyonu" projesi, 20 ülkeden 200 projenin katıldığı yarışmada birinci seçildi.

Manisa’ya bağlı Alaşehir Belediyesince hazırlanan “Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Dehidrasyonu (kurutma)” projesi, dünya birincisi seçildi. 20 ülkeden 200 projenin katıldığı yarışma Amerika Birleşik Devletlerinde yapıldı. Alaşehir’e 5 milyon dolarlık yatırım kazandıracak projeyle, başta Alaşehir üzümü olmak üzere meyve ve sebzelerin kurutma işlemi jeotermal enerji ile yapılabilecek.

Türkiye’nin batısında bulunan Alaşehir ilçesi, ülkenin en sıcak dünyanın ise 4’üncü sıcak suyuna sahip bir kent olarak dikkat çekiyor. İlçe aynı zamanda her yıl ürettiği üzümleri dünyanın birçok noktasına ihraç ederek, ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık katkı sağlıyor. Alaşehir Belediyesi, “Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Dehidrasyonu (kurutma)” adı altında hazırladığı proje kapsamında başta Alaşehir üzümü olmak üzere meyve ve sebzelerin kurutma işlemi jeotermal enerji ile yapılabilecek.

Bu projeyle ABD’de düzenlenen yarışmaya katılan Alaşehir Belediyesi, 20 ülkeden 200 projesi arasında; Texas Thc Üniversitesi, Texas A/M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü, ABD Yeşil Binalar Konseyi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi ile Amerika Kent Uzmanlarının oluşturduğu komisyon tarafından dünya birincisi seçildi. 5 milyon dolar maliyetli projenin ödülü 19 Temmuz günü Teksas Dallas’ta Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu’na verilecek.

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “İlçemiz dünyaca ünlü Sultaniye üzümün başkenti. Son yıllarda ilçemizde tarıma dayalı bir bölge olmamıza rağmen sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla tanıştık. Biz enerjinin gerekli olduğu kadar sürdürülebilir tarımın da gerekli olduğuna inanıyoruz. Hem enerji kaynaklarının devamlılığı açısından hem de tarımın sürdürülebilir olması açısından bir proje hazırladık. Bu projemizi Amerika’da bir yarışmaya sunduk. Bu yarışmadaki komisyon projemizi birinci olarak seçti.”

“Biz bu projeyle beraber Alaşehir’de jeotermal kaynakların tarıma dayalı sürdürülebilirlik açısından kullanılmasını hedefliyoruz. Proje ile ilçemize 5 milyon dolarlık bir yatırım gelecektir. Kurulacak olan tesiste Alaşehir Sultaniye üzümünü kurutmayı ve üzüm hasadından sonraki sezonda her türlü yaş meyve ve sebzeyi kurutmayı hedefliyoruz”.

Kaynak: İHA