Haberler

Armutlu Belediyesi’nden jeotermal ile sağlıklı kurutma projesi

Armutlu Belediyesi Haber Görseli (kaynak JKBB web sayfası)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Ağu 2018

Armutlu’da kurulacak Jeotermal Kurutma Tesisinde yaklaşık 2.090.000 kg/yıl zeytin, defne ve çeşitli meyvelerin jeotermal kurutma ile işlenmesi hedefleniyor.

Armutlu Belediyesi tarafından “Armutlu Tarım Gelişim Girişim Merkeziyle Kalkınma Hamlesi” adı ile hazırlanan proje, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) 2018 yılı Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kabul edildi.

Belediyenin Fen İşleri Müdür V. Serkan CEBECİ’nin koordinatörlüğünde hazırlanan, Armutlu Meslek Yüksekokulu ve Armutlu İlçe Tarım Müdürlüğü’nün iştirakçi olarak yer aldığı bu proje, hem yerel ortaklık hem de ilçenin tarım potansiyelinin günümüz inovatif teknolojileri ile işlenmesi konularında MARKA’dan mali destek alan proje Yalova’nın tek projesi oldu.

Toplam bütçesi yaklaşık 850 bin TL olan proje ile ilçeye bir “Tarım Gelişim-Girişim Merkezi” ve bir de “Jeotermal Kurutma Tesisi” kurulacaktır.

418.000 kg ürün üretme kapasitesina sahip olacak tesisde, yaklaşık 2.090.000 kg/yıl zeytin, defne ve çeşitli meyvelerin jeotermal kurutma ile işlenmesi hedeflenmektedir.

Projenin bir diğer hedefi, bölgenin yaklaşık 223.200 kg daha kaliteli ürün ile ihracat pazarına girişini sağlamaktır.

Proje’de Armutlu Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Programı öğretim elemanları, Mühendislik Fakültesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Oya Irmak CEBECİ, Armutlu İlçe Tarım Müdürlüğü personelinden oluşan ekibinin yanı sıra, ilçe halkından toplamda 13 kişiye de istihdam sağlanması öngörülmektedir.

Kaynak: JKBB (Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği)