Haberler

Atina’nın kuzeyindeki Phthiotis’in jeotermal potansiyelini keşfetmek

Yunanistan Phtiotis yakınında Ypati Kasabası (kaynak: Commons.wikimedia / Robin Iversen Rönnlund)
Cannur Bozkurt 3 May 2019

Yakın tarihli bir toplantıda, Yunanistan'ın başkenti Atina'nın kuzeyinde bir bölge olan Phiotidis'te, jeotermal enerji potansiyelinin altı çizilerek, konut, hamam ve tarımsal ısıtmaya yönelik jeotermal olanaklarına dikkat çekildi.

Belediyeler birliği (KEDE) tarafından geçen hafta yerel belediyeler ile işbirliği içinde Kamena Vourla’da gerçekleşen tartışmalarda, jeotermal enerjinin Phthiotis (Fthiotida) bölgesinde değerlendirilmesi, ana forum konusu idi. Tartışmaların referans noktası, jeotermal alanların değerlendirilmesinde yerel yönetimin rolü oldu.

Jeotermal bilim insanlarının bilimsel olarak kanıtlanmış önerileri, bölgenin ekonomik faaliyetlerin birçok alanında gelişmesi için jeotermal enerjinin sahip olduğu potansiyeli göstermekte. Phthiotis söz konusu olduğunda, özellikle birincil sektörde üretim maliyetlerini düşürmek ve üretkenliği artırmak için büyük bir değerlendirme potansiyeli mevcut.

Çalıştay sırasında sunulan veriler, Sperchi havzasının birçok yerinde jeotermal potansiyelin varlığına işaret eden yüzeysel termal kaynaklar bulunduğunu göstermiştir. IGME verilerine göre, Sperchius havzasında en büyük jeotermal ilgiye sahip olan alanlar, Thermopylae Hypath’ının Stylida’sının Lamia bölgesi ve Kamena Vourla’dır.

Kullanım alanları

Bölgedeki jeotermal enerjinin doğrudan kullanımı, geniş bir ticari faaliyet alanı içerisinde mümkün olabilmektedir. Jeotermal ilçelerin ısıtılmasında, hamamlarda, seralarda, kültür balıkçılığında ve yanı sıra diğer tarımsal ve endüstriyel işlemler için 30 ila 150 derece santigrat sıcaklıklarda kullanılabilir.

Damasht bölgesindeki belirli bir çalışmada 2.5 kilometrekarelik bir alanda rezervuarın derinliğinin 50 metreden 350 metre arasında değiştiği, sıcaklığının 43,5 santigrat derece olduğu ve tahmini akış hızının saatte 115 metreküp olduğu beliritilmektedir. Üretilen termal enerji maliyetinin MWh başına 13,5 Avro olduğu tahmin edilmektedir.

Muazzam potansiyeli olan Phthiotis’in diğer bölgelerinde de benzer veriler ve çalışmalar mevcuttur.

İş fikirleri ve önerileri birçok paydaşın dikkatini çekmeye başladı, ancak büyüme mevcut yasalar tarafından engellenmekte.

Kaynak: ThinkGeoEnergy