Haberler

Aydın’da jeotermal sera kurulumu için çalışmalar devam ediyor

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 17 Nis 2019

Geçtiğimiz aylarda Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından nazım imar planındaki değişikliğe gidilmesi reddedilen 697 dönümlük arazinin imar plan tadilatının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağı öğrenilirken, Devlet Yetkilileri sürecin hızlanması için çalıştıklarını açıkladı.

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş. kurulumu, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak yapısal reformlara ilişkin 10 Nisan’da açıkladığı paket içerisinde yer aldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/25000’lik nazım imar planındaki yeşil alan ve spor alanındaki değişikliğe gidilmesi reddedilen 697 dönümlük arazinin imar plan tadilatının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağı öğrenildiği süreç konusunda özel açıklamalarda bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Aydın’da TDİSOB kurulmasına ilişkin hükümet tarafından desteklendiklerini söyleyerek: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda da açıklandı. Sürecin hızlanması için Ankara’da kurumlar nezdindeki girişimlerimizi sıklaştıracağız” açıklamlarında bulundu.

Milletvekili “Aydın Büyükşehir Belediyesi orayı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün görüşünü almadan organize sera bölgesinin kurulacağı Kadıköy’deki araziyi yeşil alan ilan etmiş. Bu konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan oranın imar plan tadilatında gerekli değişikliğe gidilmesini sağlayacağız. Diğer kurum görüşleri tamam, imar plan tadilatını bekliyoruz. Mera vasfı da kalkacak, şu anda orası zaten kullanılmıyor. Kadıköy’de bu projeyi hayata geçirdiğimizde özel sektörden orada yatırım yapmayı düşünen ciddi yerli firmalar var. Bu konuyu bir an önce hayata geçirmemiz gerekiyor, girişimlerimizi sıklaştıracağız” dedi.

Ayrıca Jeotermal enerjiyle ısıtılması ve soğutulması hedeflenen Kadıköy Mahallesinde ilk etapta 697 dönüm ve daha sonra civar arazileri de kapsayacak şekilde hayata geçecek olan TDİOSB için Aydın Valiliği, Aydın Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Efeler Ziraat Odası arasında protokol imzalanmış ve sürecin hızlanması adına oluşturulan konsorsiyum da paydaş olmuştu.

21 Kasım 2018’de oluşturulan konsorsiyumun toplantısında Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, tarıma yeni bir ivme kazandırmak üzere yola çıktıklarını ve Aydın’da yeni bir sinerjiyi ortaya çıkartmak istediklerini belirtmişti. İlk etapta yüksek kesme çiçekçilik ve muz üretiminin yapılması planlanan sera organize sanayi bölgesinde, projenin hayata geçmesinin ardından ilerleyen süreçte katma değeri yüksek türlü sebze ve meyve üretiminde bulunulacağı öngörülüyor. 

Kaynak: Aydın Hedef Gazetesi