Haberler

Bill Gates Temiz Enerji Fonu, EGS üzerine jeotermal girişim şirketlerine yatırım yapıyor

Fervo Energy Websitesi görüntüsü
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 27 Eyl 2018

İlk yatırım turunun bir parçası olarak, Bill Gates'in Çığır Açan Enerji Girişimleri Fonu, Jeotermal teknolojisi Yeni Girişim Firması Fervo Enerji'ye yatırım yaptığını duyurdu

İlk yatırım turunun bir parçası olarak, Bill Gates’in Çığır Açan Enerji Girişimleri Fonu, Jeotermal teknolojisi Yeni Girişim Firması Fervo Enerji’ye yatırım yaptığını duyurdu. Şirket, Geliştirilmiş Jeotermal Sistemleri EGS teknolojisinin gelişmesinde büyük bir sıçrama yapmak için çalışıyor.

Bill Gates ve diğer hayırseverlerin Çığır açan Enerji Girişim Fonu, temiz enerji alanında teknoloji girişimleri için ilk finansman turunu duyurdu. Finasman sağlanmasına karar verilen şirketler arasında Şebeke depolama şirketleri, biyoyakıt şirketleri ve bir jeotermal girişim şirketi var ​​var.

Seçilen jeotermal şirketi Fervo Enerji, yönlü sondaj teknolojilerini ve gelişmiş ya da mühendislikle çalışan jeotermal sistemler (EGS) teknolojilerini birleştirmeyi planlayan özel bir teknoloji üzerinde çalışmaktadır.

2007’de yayımlanan bir MIT çalışması, EGS için teknoloji geliştirmenin aslında 50 yıl içinde ABD’deki jeotermal enerji üretim kapasitesinde 100 GW’tan fazla geliştirmeye yardımcı olabileceğini bildirdi. EGS Teknoloji gelişimi bu alanda devam etmesine rağmen daha önce umut edilen kadar ilerlemedi.

AltaRock Energy gibi şirketler EGS teknolojisini geliştirdi, ancak şimdiye kadar öngörülen büyük ölçekli kullanıma yayılmasını sağlayamadı ABD Enerji Bakanlığı’nın FORGE programı, EGSteknoloji gelişimini zorluyor ve Utah’daki bir proje için 140 milyon dolarlık bir fon duyurdu. EGS teknolojisi ile “mevcut çatlakları genişletmek için yapay bir kuyudan su pompalamak suretiyle yeraltı geçirimliliğini arttırmayı” amaçlamaktadır.

Tim Latimer, Fervo’nun CEO’su BHP Billiton’un şeyl gaz operasyonları eski sondaj mühendisiydi. Şirket, Çığır açan Enerji Girişim Fonu’nun finansmanı ile saha dağıtım testini ilerletmeyi ve EGS sistemlerini iyileştirmeyi planlıyor. Kurucu ortak Jack Norbeck, Kaliforniya’daki Geysers’daki jeotermal sahasını işleten Calpine şirketinde jeotermal rezervuar mühendisiydi.

Şirketin kurucuları, Lawrence Berkely Ulusal Laboratuvarı’ndaki Cyclotron Yolu Programı’ndaki çalışanlar ile birlikte, kuyu içindeki çoklu bölgeleri izole ederek, yapay olarak oluşturulmuş rezervuarların akış performansını optimize edebileceklerini düşünmekteler.

Kaynak: Thinkgeoenergy, MIT ReviewQuartz