Haberler

Dominika, jeotermal enerjiyle yıllık motorin maliyetini % 94 azaltmayı hedefliyor

Morne Trois Pitons Ulusal Parkı, Dominika (kaynak: wha.unesco.org)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 26 Ağu 2019

İddialı iklim değişikliği planlarının bir parçası olarak, Karayipler'in Dominika Topluluğu, 2029 yılına kadar % 90 oranında yenilenebilir enerji kullanımı hedefliyor.

Bu hafta yayınlanan bir bültende, iklim değişikliği ve aşırı hava olaylarından kaynaklanan tehditlerin artması nedeniyle, Clinton Foundation Clinton İklim Girişimi (CCI) ve Dominika Ortaklığı, Dominika’da enerji altyapısını güçlendirmek, doğal afetlere müdahale etme, toplumları koruma ve kapasiteyi artırma konusunda birlikte çalıştığını bildirdi.

Dominika’nın dünyadaki ilk iklime dirençli ülke olma hedefinin bir parçası olarak, CCİ ve Dominika Hükümeti, Dominika Elektrik Hizmetleri Ltd., Dominika İklimlendirme Direnç Uygulama Ajansı (CREAD) ve diğer teknik ortaklar Nisan 2018’de Ülkenin gelecekteki elektriğini güvenli, uygun fiyatlı ve esnek yenilenebilir kaynaklarla nasıl üreteceğinizi ana hatlarıyla gösteren Sürdürülebilir ve Esnek bir Enerji Planı (S-REP) geliştirme kararı aldı.

Son zamanlarda, Dominika Bakanlar Kurulu ada için öncelikli dört enerji eldesinin en iyi yolunu belirleyen S-REP’yi resmen onayladı: 1) elektrik üretmenin en uygun maliyetli yolunu belirlemek, 2) yenilenebilir enerji ile üretilen elektrik miktarını artırmak, 3) elektrik şebekesinin güvenilirliğini arttırmak ve sürdürmek ve 4) doğal afetler sırasında elektrik kaybedecek toplulukların dayanıklılığını arttırmak.

2029 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin yaklaşık % 90’ı jeotermal kaynaklardan gelecek şekilde, yıllık dizel yakıt maliyetinde % 94 oranında bir azalma öngörülmektedir.

2020 – 2038 arasında ise elektrik üretmek için toplam maliyette yaklaşık % 44 azalma hedefleniyor.

Hon, “Sürdürülebilir ve Esnek Enerji Planının onaylanmasıyla Dominika, ilk iklim dirençli ülke olma konusundaki kararlılığı konusunda büyük adımlar atıyor” dedi. Dominika Başbakanı Roosevelt Skerrit, “Adamız 2015 ve 2017 yıllarında fırtınalar tarafından tahrip edildi ve biz çalışmaya alışkın olduğumuz gibi devam edemiyoruz. Hedefimiz sadece Dominika halkına fayda sağlayacak bir hedef değil, aynı zamanda daha büyük Karayipler ve dünya için de bir örnek olabilir. ” açıklamasında bulundu.

Dominika Hükümeti ve CREAD, S-REP tarafından önerilen etkileyici kilometre taşlarından birkaçına ulaşmak için çalışıyor. İlk adımları Ulusal Enerji Politikasının geliştirilmesi olacak.

İklim değişikliği gezegenimizi daha şiddetli hava olaylarına ve yükselen okyanuslara neden olarak tehdit ederken, ada ulusları yıkıcı etkilerden ilk etkilenen ülkeler olacaktır. Enerji sektörünün hava koşullarına duyarlılığı ve şu anda Dominika’da elektriğin çoğunu üretmek için kullanılan fosil yakıtı ithal etmenin yüksek maliyeti göz önüne alındığında, jeotermal ve güneş fotovoltaikleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması daha ekonomik ve güvenilir elektriğe sahip olmanın anahtarıdır.

Clinton Vakfı, Dominika Hükümeti ve Dominica Electricity Services Ltd. ortaklaşa bu hedefi gerçekleştirmeyi ve bölgeyi esnek, yenilenebilir enerji geliştirmede yönlendirmeyi taahhüt ederek Karayipler için daha temiz ve sürdürülebilir bir geleceğe yol açmakta.

Kaynak: ThinkGeoEnergy