Haberler

Hidroelektrik, jeotermal ve rüzgar bugün Türkiye’nin elektrik üretiminin% 30’unu temsil ediyor

Dora 2 jeotermal santrali, Türkiye (kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt 11 Kas 2019

Türkiye, 2018'de üretilen elektriğin % 30'unun hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal santrallerden geldiğini açıkladı. 1.000 MW'dan fazla jeotermal enerji üretim kapasitesi eklendi ve kapasitenin artması bekleniyor.

Daily Sabah, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bir açıklamasına dayanan, Türkiye’nin artık yıllık elektrik enerjisinin yaklaşık % 30’unu hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal enerjiden karşıladığına ilişkin bir makale paylaştı.

Bu başarı, Türkiye’nin 215 hidroelektrik santrali, 90 rüzgar enerjisi santrali ve 46 jeotermal santralinden üretilen elektriği piyasaya sürmesinden kaynaklanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda, ilave 216 hidroelektrik santrali, 180 rüzgar santrali ve 27 jeotermal santrali inşaat için planlanmaktadır.

Bununla birlikte Türkiye hidroelektrik üretiminde ve jeotermal enerjideki rütbeleri yükseltti. Türkiye, yalnızca son 5 yıl içerisinde 1000 MW’ın üzerinde jeotermal enerji üretim kapasitesine sahip olmasıyla, sektörde daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir büyüme gösterdi.

2018 yılında, Türkiye’deki elektrik üretiminin % 2,5’i jeotermal enerji santrallerinden karşılandı. Jeotermal enerjiye yatırım, son beş yılda yaklaşık 1 milyar dolar oldu.

Jeotermal enerji sektörü, sektörün daha da büyümesini belirleyecek olan tarife desteğinin nasıl devam edeceğine ilişkin modelin duyurulmasını beklemektedir. Enerji Bakanlığı ayrıca, 2020 yılının ilk çeyreğinde küçük ölçekli yenilenebilir enerji kaynakları bölgesi (YEKA) için ihale düzenleneceğini açıkladı.

Kaynak: Daily Sabah, ThinkGeoEnergy