Haberler

Hitay Holding’den Aceh’deki jeotermal proje için 1 milyar dolara kadar yatırım

Signing MOU between Hitay Holding, Aksa Enerji and the governor of Aceh, Turkey (source: Pikiranmerdeka)
Eren Günüç 3 Nis 2018

Türk Hitay Holding, devam eden ihaleyi kazanması halinde Aceh / Endonezya'daki 220 MW Gunong Guerudong jeotermal projesine 1 milyar dolara kadar yatırım yapmaya hazır.

Türk şirketi Hitay Holding, 220 MW’lık Gunong Guerudong jeotermal projesi Bener Meriah üzerinde çalışmak üzere 1 milyar dolar ya da yaklaşık 13 Trilyon Rupisi değerinde yatırım teklif etti.

İhalenin Hitay’a ek olarak Çin menşeli bir şirket olan KS ORKA tarafından takip edildiği de bilinmektedir.

Hitay Holding Başkanı Mehmet Emin Hitay, bu sabah Aceh, İrwandi Yusuf Valisi ile görüştükten sonra İnşallah yakında projede çalışacağız. Biz 160 MW’a kadar geliştirmeyi teklif ediyoruz, ancak Gunong Geurudong’daki jeotermal potansiyel 220 MW’a ulaşabiliyor, dolayısıyla yapacağımız toplam yatırım yaklaşık 1 milyar dolar civarındadır” dedi.

Mehmet Emin Hitay, Gunong Geurudong jeotermal projesinin yatırım planını tartışmak için dört kez Aceh’i ziyaret ettiğini  Aceh Hükümeti’nin  Hitay Holding’e destekleri için minnettar olduğunu söyledi.

Hitay, daha sonra iki yıl içinde jeotermal enerji kaynaklarını elde etmek için 6 kuyu açılacağını da ekledi.

Hitay, Gunong Geurudong’un muazzam bir enerji potansiyeline sahip olduğunu ve Hitay Holding’in yanı sıra Aceh’deki yatırım dünyası için çok karlı bir yatırım beklentisi olduğuna inanıyor.

Bu arada Aceh Valisi, Irwandi Yusuf da Hitay ile yaptığı görüşmede çeşitli başka yatırım fırsatları da sunuyor. Diğer sunulan yatırımlar arasında; Arun Lhokseumawe Özel Ekonomik Bölgesi’ne yatırım, balıkçılık, tarım ve turizm yatırımları da bulunmakta.

Irwandi ayrıca Hitay’dan, Türkiye’deki diğer yatırımcıları Aceh’e çeşitli alanlarda yatırım yapmaya davet etmesini de istiyor.

Kaynak: Official government website of Aceh/ Indonesia, ThinkGeoEnergy aracılığıyla