Haberler

Hollanda – Sera faaliyetlerini yeşillendirmek için kilit unsur olarak jeotermal kullanıyor

Sera işletmeleri, Hollanda (kaynak: flickr / Jeroen van Luin, creative commons)
Cannur Bozkurt 11 Mar 2019

Jeotermal ısıtma, Hollanda'daki Honselersdijk ve Kwintsheul bölgelerindeki sera operasyonlarında büyük rol oynuyor

Hollanda’nın Vogelaer bölgesindeki  Honselersdijk yerlşekesinde bulunan şirketlerin, 2017 yılında üretime başlayan bir jeotermal kuyudan üretilen ısının %80’inden fazlasını kullandıkları bildiriliyor. Nature’s Heat  adı verilen  projede jeotermal bazlı ilgili ısıtma ağının kullanımı ile, proje kapsamında 64 hektar sera ısıtılması hedefleniyor. Bu projelerin başarısı, jeotermal ısının, fosil yakıtsız sera bahçeciliğine yönelik bir çözüm sunduğunu göstermektedir.

Projenin sahiplerinden Henry Janssen (Vogelaer) ve Paul van Schie (Nature’s Heat), Floral Daily tarafından bildirildiği üzere, Gorinchem’deki Horticontact’da bulunan Sera alanındaki projeleri ilgili deneyimlerini paylaştılar.

Henry Janssen hayvanat bahçeleri, yüzme havuzları ve alışveriş merkezleri için büyük tropik bitkiler yetiştiriyor. Diğer altı hissedarla birlikte Vogelaer jeotermal ısı projesini başlatmışlar. Janssen’e göre, projenin uzun iki yıllık başlangıç ​​dönemi hayal kırıklığı yaratmış. Bununla birlikte, kuyu ve ilgili ısıtma mekanizması şimdiye kadar 13,5 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu sağlamış. Kuyu sahipleri müşteri potansiyelini arttırabilmek için başka bir kuyunun delinebileceğini umuyor. Şu anda, en yüksek talebi karşılamak için hala doğal gaz gerekmekte. Ancak gelecekte tüm ısı talebinin yeşil enerji alternatifleriyle karşılanabileceği umuluyor.

Domates yetiştiricisi Paul van Schie, Nature’ın Isı jeotermal projesinin kurucularından. Diğer sekiz yetiştiriciyle birlikte jeotermal kuyunun sahibi olan  Van Schie’ye göre, kuyu ilk yılında beklenen performansı gösterdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy