Haberler

Innergex, İzlanda enerji şirketi HS Orka’daki hissesini 305 milyon dolara Macquarie fonuna sattı

Svartsengi jeotermal santrali, İzlanda (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 30 Mar 2019

Innergex Renewable Energy Inc., İzlanda jeotermal işletmecisi HS Orka hf'deki %53,9'luk hisse senedi devri için, Macquarie Infrastructure ve Real Assets tarafından yönetilen Avrupa altyapı fonuna 304,8 milyon ABD Doları tutarında satış fiyatı ile anlaşmaya vardı.

Kanada merkezli Innergex Yenilenebilir Enerji Şirketi (TSX:INE), %100 iştiraki olan ve HS Mac Orka hf’de yaklaşık % 53.9’luk hisse payına sahip Magma Energy Sweden A.B.’yi satmak için bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Innergex’in Yöneticisi ve İcra Kurulu Başkanı Michel Letellier, “Bu işlem oldukça stratejiktir ve Innergex için temel pazarlarımıza odaklanmamızı, bir yıllık kredi tesisimizi geri ödememizi, kurumsal kredi tesislerimizi tüketmemizi ve dövizlere maruz kalmamızı azaltmamızı sağladığı için önemli bir değer yaratacaktır” dedi.

“Innergex’in HS Orka’daki işletmecilik dışı rolü göz önüne alındığında, bu çekirdek olmayan varlığın satışının, uzun vadeli yenilenebilir enerji varlıklarını temel pazarlarımızda ve yetkinliklerimizde geliştirme, sahiplenme ve kullanma stratejimizle tutarlı olduğunu gördük.” Açıklamalrını sözlerine ekledi.

HS Orka’nın 174 MW’lık toplam iki jeotermal santrali (Reykjanes ve Svartsengi) ve yapım aşamasında olan 10 MW Brúarvirkjun nehir suyu hidro projesi, bir dizi potansiyel yenilenebilir enerji projesi ve Blue Lagoon Jeotermal Spa ve İzlanda’daki Tatil Merkezi işletmelerinde % 30’luk bir hisse senedi var.

2019 Güncel Projeksiyonlar

Şirketin, 2019 tarihli mali projeksiyonları en son Yönetim Tartışma ve Analizinde yer almaktadır. 2019 yılının ikinci çeyreğinin sonunda işlemin kapandığını ve elden çıkarma işleminin bir sonucu olarak 2019 mali projeksiyonları revize edilmekte ve Şirket, üretilen gücün % 20 yerine % 10,  Düzeltilmiş FAVÖK (EBİTDA)’nın % 15 yerine % 11 ve Serbest Nakit Akışının % 10 (önceden planlandığı gibi) oranında artmasını beklemektedir. Ayrıca, işlemin kapanması üzerine Innergex’in kalan ağırlıklı ortalama enerji alım sözleşmesi vadesinin 17.4 yıla, tesislerin ağırlıklı ortalama yaşının 7,2 yıla düşmesi bekleniyor.

BMO Sermaye Piyasaları ve Stöplar Danışmanlığı finansal danışman olarak görev yapıyor ve McCarthy Tétrault LLP, Innergex’in hukuk müşaviri olarak görev yapıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy