Haberler

Jeotermal araştırmalar konusunda Hollanda-Alman işbirliği anlaşması imzalandı

Hollanda Kralı Willem-Alexander ve Potsdam'daki GFZ personeli (kaynak: Reinhardt und Sommer / GFZ)
Cannur Bozkurt 29 May 2019

Kral Willem Alexander ve Kraliçe Maxima'nın Almanya'ya yaptığı çalışma ziyaretinde, TU Delft ve Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi (GFZ), jeotermal enerji araştırmaları hakkında bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Kral Willem-Alexander ve Hollanda Kraliçesi Máxima bu hafta Brandenburg eyaletinde kaldıkları süre boyunca Potsdam Telegrafenberg Albert Einstein Bilim Parkı ziyaret etti.

Refrakter Hall “ev sahibi” olarak AIP Başkanı Matthias Steinmetz, kraliyet çiftini karşılayarak şu açıklamada bulundu: “Neredeyse 150 yıldır, Telegrafenberg gezegenimizin keşif ve evrendeki yeri olarak kalmamış, aynı zamanda uluslararası işbirliği ve disiplinlerarası bilimsel söylem için bir yer olmuştur.”

Ziyaret sırasında GFZ ve Technische Universiteit Delf (TU Delft) yanı sıra PIK ve Vrije Üniversitesi Amsterdam arasında iki işbirliği anlaşmaları imza töreni gerçekleşti. GFZ ve TU Delft jeotermal enerji, ısı depolama ve ayrıca yeraltı depolama olanakları konularında uzun vadeli bir stratejik işbirliğini planlıyor. Bu aynı zamanda GFZ Groß Schönebeck jeotermal araştırma platformu ve TU Delft kampüsünde bir araştırma tesisini de içermekte.

GFZ Başkanı Reinhard Hüttl konuya ilişkin düşüncelerini şöyle ifade etti: “GFZ ve TU Delft altı yıldan uzun süredir son derece verimli bir şekilde birlikte çalışıyoruz. Çalışmalarımızı Hollanda Kral ve Kraliçesi’nin huzurunda bütünleştirerek, enerji geçiş sürecinde Avrupa’da araştırmaları güçlendirecek işbirliğimizin bu yeni aşamasını başlattık.”

PIK Müdürü Ottmar Edenhofer: “İklim değişikliği ulusal sınırlarda bitmiyor. Bu nedenle iklim araştırması sınırlar ötesinde de yapılmalı – iklim politikasında olduğu gibi. Deniz seviyesi iklim değişikliği ile artarsa, bu Hollanda için özel risk anlamına gelir.” dedi.

Kraliyet ziyareti kapsamında tam gün süren toplantı, geleceğin enerji kaynağı üzerine Hollanda’dan bilim adamları, girişimciler, GFZ ve PIK temsilcilerinden bir heyet arasında gerçekleşti. Altı tematik masada kraliyet çifti ile, jeotermal enerji ve kentsel alanlarda soğuk ve sıcaklar yeraltı depoları, Karbon Yakalama, Kullanımı ve Depolanması (CCUS) (üçü GFZ’nin katılımıyla), iklim değişikliğinin etkileri / aşırı olaylar, enerji sektörü dışındaki dekarbonizasyonun avantajları ve zorlukları ve enerji sisteminin dekarbonizasyonu için dönüşüm yolları ve politikaları (her ikisi de PIK katılımıyla) hakkında araştırmalar yapabileceği görüşüldü.

Haber, GFZ, PIL ve AIP ortak basın açıklamasından alınmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy