Haberler

Jeotermal bölgesel ısıtma projesi başarılı yatırım fonuna katkıda bulunuyor

Villages Nature Paris'in Açılışı (kaynak: video ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 3 Nis 2019

Avrupa genelinde yenilenebilir enerji projelerine yatırım yaparak, Omnes'in Capenergie 2 Fonu % 15'lik bir yatırımcı net IRR'si elde etmiş ve bunu sektördeki en iyi performans gösteren fonlardan biri yapmıştır.

Omnes, 2010 yılında başlatılan ve Avrupa’daki en rekabetçi yenilenebilir enerji ürünlerine yatırım yapmaya odaklanan 134 milyon EURO Capenergie 2 fonu için % 15’lik bir yatırımcı net IRR olduğunu açıkladı. Fon, sektördeki en iyi performans gösterenler arasında sayılmaktadır.

Capenergie fonu, 2006’da ilk defa Avrupa’daki bağımsız enerji üreticilerine özel büyüme sermayesi sağlamak amacıyla, enerji geçişi sektöründe öncü Omnes tarafından başlatılmıştır. 15 yıldan fazla bir süre içinde, eşsiz bir bağımsız güç üreticileri ağı üzerinden 40’tan fazla anlaşma gerçekleştirmiştir.

Capenergie Fonlarının benzersiz katma değer stratejisi, rüzgar, güneş ve hidro-elektrik dahil olmak üzere en rekabetçi yenilenebilir enerji projelerini hedef almak, organik veya harici büyüme kapasitelerini ve pazar paylarını artırmaktır. Fonlar, Avrupa’da düzenlenmiş olsun ya da olmasın, piyasalarda ve yeni üretim araçlarına ihtiyaç duyan ülkelerde, faaliyet gösteriyor.

Capenergie 2 fonunun başarısının, diğerleri ile karşılaştırıldığında, aşağıdaki büyüme odaklı yatırımlardan kaynaklandığı öngörülüyor:

  • Avrupa’nın en başarılı bağımsız güç üreticilerinden biri olan 2011’de Neoen’in hissesi. Şirket 2018 Ekim ayında Fransa’da  en büyük halka arzı gerçekleştirdi.
  • 2010 ve 2013 yılları arasında Fransa ve Portekiz’de sekiz rüzgâr çiftliği ve güneş enerjisi santrali portföyünün oluşturulması. Bunlar daha sonra 2016 yılında İsviçreli operatör EOS Holding’e satıldı.
  • 2015 yılında ortaklar Kyotherm, Cofely Réseaux ve Storengy ile birlikte Marne-la-Vallée’deki “Villages Nature” jeotermal merkezi ısıtma şebekesinin tasarımı, yapımı ve işletilmesi.

Capenergie 3 fonu, 2017’de yükselen 244 milyon Avro ve % 65 yatırım ile yenilenebilir enerjiye bir katma değer yaklaşımı uygulayarak benzer başarılara imza attı. Avrupalı ​​bağımsız güç üreticileri ile ortaklaşa, fon, dokuz altyapı platformu oluşturdu. Capenergie 3 fonu 2018’de şu yatırımları yaptı:

  • İskandinavlarda rüzgar enerjisi üretimini geliştirmek için Ilmataer (Finlandiya) ile ortak girişim kurulması
  • İtalya’da geliştirilmekte olan varlık ve proje portföyünün yönetimi için Repower (İtalya) ile ortak girişimin oluşturulması.
  • Hidroelektrik santrallerin geliştirilmesi için bağımsız bir elektrik üreticisi olan Unite’ye (Fransa) destek

Hedef büyüklüğü 500 milyon Avro olan Capernegie 4 fonu, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde başlatılacak. Seleflerini bu kadar başarılı kılan katma değer stratejisini kullanmaya devam edecek.

Omnes Genel Müdürü Serge Savasta: “Neredeyse 15 yıldır, Avrupa’da kritik boyutta yenilenebilir enerji üretim platformları geliştirme yaklaşımını takip ettik. Capenergie 2’nin başarısı, özel sermaye ve altyapıyı birleştiren değer yaratma stratejimizin alaka düzeyini doğrulamaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy