Haberler

Jeotermal Risk Azaltma Fonu (GRMF), Doğu Afrika’daki yedi jeotermal projeye 28 milyon dolar finansman sağlıyor.

Cannur Bozkurt 5 Kas 2018

Doğu Afrika'daki yedi jeotermal projeye 28 milyon dolar finansman sağlanıyor. Üç farklı ülkede yer alan bu projeler, hali hazırda çalışmakta olan dokuz proje arasından, GRMF hibe başvurularının beşinci tur gözden geçirilmesi sonucu seçildi.

Jeotermal Risk Azaltma Fonu (GRMF), Doğu Afrika’daki yedi jeotermal projeye 28 milyon dolar finansman sağlıyor. Üç farklı ülkede yer alan bu projeler, hali hazırda çalışmakta olan dokuz proje arasından, GRMF hibe başvurularının beşinci tur gözden geçirilmesi sonucu seçildi.

Jeotermal enerji üretimi pazarı şu anda Doğu Afrika’daki Rift Vadisi’nin birçok ülkesinde oldukça dinamik. Jeotermal Risk Azaltma Fonu (GRMF) hibe incelemesinin beşinci turunda, yedi proje, Doğu Afrika’da jeotermal enerjinin teşvik edilmesinden sorumlu olan GRMF tarafından seçildi. Projeler Uganda, Tanzanya ve Etiyopya’da bulunmaktadır.

Karar  sonrasında 26 Mart 2018’de yayımlanan bir çağrıda projelerin niyetlerini bildirmeleri istendi. Haziran 2018’de gerçekleşen ön yeterlik çalıştayında dokuz proje hala devam ediyordu. Son olarak, yedi tanesi toplam 28 milyon dolarlık bir fon alacak. Para, yüzey çalışmaları ve sondaj programları yürütmek için kullanılacaktır.

Kaynak: www.afrik21.africa