Haberler

Meksika açıklarında derin sularda jeotermal kaynak keşfedildi

Baja California Sur sahilinde keşfedilen Hidrotermal menfezler – Mexico News Daily
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Tem 2018

Ulusal Özerk Üniversitesinden (National Autonomous University-UNAM) bilim adamlarına göre Meksika’nın Los Cabos sahilinin derin suları, Cabo San Lucas ve San José del Cabo'nun ikiz tatil kentlerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek jeotermal enerji potansiyeline sahip.

10 yılı aşkın bir süredir devam eden araştırmanın sonucunda, UNAM’ın Jeofizik Enstitüsü Doğal Kaynaklar Departmanından bir araştırma ekibi, Baja California yarımadasının güney sahilinde hidrotermal menfezler veya “deniz bacaları” içeren bir derin deniz yatağı bulduğunu duyurdu.

Önde gelen araştırmacı Rosa María Prol, 1.200 kilometre uzunluğundaki yarımadanın yukarı ve aşağı bölgesinde yer alan diğer deniz alanlarının da araştırılması gerekliliğini göz önüne alarak, keşfedilen jeotermal enerji potansiyelinin 500 megavattan önemli ölçüde daha fazla olduğunu belirtti.

Bölgedeki jeotermal aktiviteyi ilk kez 2004 – 2006 arasında fark ettiklerini belirten Prol: “Karasal ortamlarda görünen aksine bu deniz enerjisi kaynağı sürekli ve kesin olarak yenilenecektir. Araştırmamızın nihai sonuçlarını, bu kaynağın var olduğunu ve nasıl değerlendirilebileceği konusunda bilgilenmeleri için yetkililere sunmayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak: Mexico News Daily, GRC