Haberler

PT Supreme Energy, Eylül 2019’a kadar 80 MW Muara Laboh JES’inin işletmeye geçmesini hedefliyor

Batı Java / Endonezya'da Muara Laboh projesi sondaj sahası (kaynak: ENGIE)
Cannur Bozkurt 16 Ağu 2019

PT Supreme Energy, Eylül 2019'da 80 MW'lık Muara Laboh jeotermal santralinin ticari faaliyetlerine başlamasını bekliyor.

Endonezyalı enerji şirketi PT Supreme Energy, Batı Sumatra Eyaleti, Solok Selatan Regency’de bulunan Muara Laboh Jeotermal Santralini (PLTP) Eylül 2019’da ticari olarak (COD) işletmeyi hedeflediğini bildirdi.

Şirket, bu yılın Mayıs ayında PT Perusahaan Listrik Negara (PLN) ile bir tarife anlaşması imzaladı.

Enerji santrali projesi için gereken yatırım 580 milyon ABD dolarına ulaşıyor. Fonlar, UFJ ve Sumitomo Mitsui Bankacılık Şirketi, Nippon İhracat ve Yatırım Sigortası’ndan (NEXI) teminatları ile iç nakitten ve Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Mizuhho Bank, Ltd., Tokyo-Mistubishi Bankası’ndan oluşan ticari bankaları içeren bir Kalkınma Mali Kurumları konsorsiyumundan sağlanıyor.

Supara, Muara Laboh PLTP’ye ek olarak, 90 MW kapasiteli Lahat Regency, Güney Sumatra’da bulunan bir Rantau Dedap PLTP projesine de sahip. Bu santralin 2020’de faaliyete geçmesi öngörülüyor. Yatırımın 700 milyon ABD Doları’na ulaşacağı tahmin ediliyor.

Supreme Energy, jeotermal gücü geliştiren bir şirket olup, Ekim 2007’de kurulduve üç iştirake sahip. Solok Selatan’daki Çalışma Alanları (WKP), Batı Sumatra. İkincisi, Yüce Enerji Rajabasa. 1 Temmuz 2008’de Lampung Eyaleti’nde Rajabasa WKP IPB Lampung Regency’nin sahibi olarak kuruldu. Üçüncüsü, 1 Temmuz 2008’de Güney Sumatra Muara Enim Regency’de Rantau Dedap WKP için IPB’nin sahibi olarak kurulan Yüksek Enerji Rantau Dedap.

Kaynak: ThinkGeoEnergy