Haberler

Toshiba ve VINCI Construction’dan Afrika’daki jeotermal tesislerin inşası ortaklık

From left to right, Toyoaki Fujita, Business Development Executive of Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation, Mathieu Augereau, Strategic Marketing Director of VINCI Construction, Satoshi Tsunakawa, President and Chief Operating Officer of Toshiba, Gwilym Owen, Representative for Southern Africa of VINCI Construction (source: Toshiba)
Eren Günüç 4 May 2018

Japon Toshiba Enerji Sistemleri & Çözümleri ve küresel inşaat firması Vinci Construction, tasarım, mühendislik, imalat ve danışmanlık alanlarında işbirliği içinde olmak üzere Afrika'da hidro ve jeotermal tesislerin inşası konusunda işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Dün yapılan bir duyuruda, entegre enerji çözümleri tedarikçisi Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation ve inşaat mühendisliği tasarımı ve inşasında önemli bir küresel oyuncu olan VINCI İnşaat, bugün işbirliği geliştirmeye yönelik fırsatları keşfetme konusunda bir mutabakat anlaşması imzaladı. Afrika’da hidroelektrik ve jeotermal tesislerin inşası için tasarım, mühendislik, imalat ve danışmanlık konularında işbirliği yapmak.

Küresel bir oyuncu ve Avrupalı ​​bir lider olan Fransa’nın VINCI’sinin bir yan kuruluşu olan VINCI Construction, 70 binden fazla çalışanı ve 2017’de konsolide gelirleri 14 milyar Euro olan 700 şirket ile beş kıtada faaliyet gösteriyor. Entegre bir modele göre yapılandırılmış olan şirket sekiz sektörde bir yapının (finans, tasarım, inşaat bakımı) tüm yaşam döngüsüne müdahale etme kapasitesine sahiptir: sekiz sektörde: binalar fonksiyonel yapılar ulaşım altyapısı hidrolik inşaat, bakım) fonksiyonel yapılar, ulaşım altyapısı, hidrolik altyapı, enerji, çevre, petrol ve gaz ve madenler. Şirket, 90 yılı aşkın bir süredir Afrika’da bir mevcudiyete sahip ve 20’den fazla ülkede projeler gerçekleştirdi.

Toshiba‘nın jeotermal ve hidroelektrik sektöründe endüstri lideri bir kaydı var. Şirket, dünyadaki diğer santrallerde toplamda 3.628 megawatt kapasiteli 56 jeotermal türbin üretti ve kurdu. Kurulu kapasitenin % 23’ünü oluşturan lider küresel tedarikçidir. Şirket ayrıca hidroelektrik ekipman geliştirme konusunda Japon öncü oldu ve bugüne kadar dünya çapında 2.000’den fazla hidro türbin tedarik etti ve toplamda 59.000 MW’ın üzerinde kurulu kapasiteye sahip oldu.

Toshiba’daki İş Geliştirme Direktörü Toyoaki Fujita, “Bu işbirliğini VINCI Construction ile duyurmaktan ve stratejik işbirliğimizin Afrika’ya istikrarlı ve temiz bir enerji kaynağı getireceğinden emin olmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi. “Hidroelektrik ve jeotermal güçte yerleşik uzmanlığımız ve uzmanlığımız, VINCI İnşaat’ın inşaattaki küresel deneyim zenginliğiyle birleşince, Afrika’nın devam eden ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak temel üretim kapasitesini sağlayacaktır.”

Afrika yüksek GSYİH büyümesini sürdürüyor ve 2040’a kadar elektrik talebinin 632 GW’a çıkması bekleniyor. Şu anda Afrika’daki ana güç kaynağı olan gaz gücünün yanı sıra, güneş enerjisi, hidroelektrik ve enerji dahil olmak üzere yenilenebilir enerji için artan beklentiler var.

Hidroelektrik ve jeotermal enerji üretiminde dünya lideri olan Toshiba, geniş bir yenilenebilir enerji çözümleri portföyünü desteklemeye devam edecek ve küresel ısınmanın azaltılmasına katkıda bulunmaya ve insanların yaşamlarını iyileştirmeye çalışacaktır.

Kaynak: Toshiba release, ThinkGeoEnergy aracılığıyla