Haberler

Türkiye’de jeotermal elektrik, enerji güvenliğine katkıda bulunuyor

Germencik Jeotermal Santral (kaynak: MHPS)
Cannur Bozkurt 12 Haz 2019

Jeotermal elektrik üretimi, Türkiye'de giderek artarak enerji ithalatına bağımlılığı azaltmada önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

Türkiye Elektrik İletimi A.Ş.’nin Nisan 2019’da yayımlanan geçici elektrik verilerini rapor eden Türkiye Jeotermal Enerji Santralleri Yatırımcıları Birliği (JESDER), jeotermal enerji santrallerinin elektrik üretimine Türkiye’deki artan katkısını vurgulamaktadır.

Nisan ayında, doğal gaz santrallerinin elektrik üretimindeki payı yarı yarıya azalırken, jeotermal santrallerin (GPP) payı yüzde 2,36’dan yüzde 2,83’e yükselmiştir.

Jeotermalden üretilen elektrik artıyor

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin geçici verilerine dayandırılarak Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği’nden (JESDER) yapılan açıklamada, Türkiye’de Nisan ayında toplam elektrik üretimi yüzde 2.14 arttı.

Açıklamaya göre Ocak-Nisan dönemini kapsayan yılın ilk dört ayındaki elektrik üretimi ise yüzde 0.3 geriledi.

Toplam elektrik üretiminde yılın ilk dört ayında yüzde 0.3’lük gerileme yaşanmasına rağmen JES’lerin üretimi bu dönemde de artış gösterdi. Ocak-Nisan aylarını kapsayan yılın ilk dört aylık döneminde JES’lerin ürettiği elektrik miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.8’lik artış gösterdi.

JESDER: Jeotermal enerji, enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yardımcı oluyor

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, JES’lerin Türkiye’nin elektrik üretimindeki payının giderek artmasını, enerjide dışa bağımlılığı azaltma çabalarına büyük bir katkı olarak değerlendirdi. Tamamına yakını ithal edilen doğalgazdan üretilen elektriğin toplam içindeki payının Nisan ayında yüzde 12’ye, Ocak-Nisan döneminde ise yüzde 16’ya gerilediğini belirten Alı Kındap sözlerine şöyle devam etti:

“Doğalgaz santrallerinin daha az çalışmasından kaynaklanan arz açığının ciddi bir bölümü, tamamıyla yerli ve yenilenebilir bir kaynak kullanan JES’ler tarafından kapatılmış oldu. Türkiye’deki jeotermal enerji yatırımlarının teşvikine devam edilmesi halinde, sektörümüzün enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına dönük katkıları her geçen gün artmaya devam edecektir.”

Kaynak: ThinkGeoEnergyEnerji Günlüğü