Haberler

UNR yeni yaklaşımla Nevada’da gizli jeotermal kaynakların bulunmasına yardımcı oluyor

Play Fairway yönteminin bir parçası olarak sondaj (kaynak: Nevada Üniversitesi, Reno)
Cannur Bozkurt 24 May 2019

Nevada Üniversitesi, Nevada'daki Great Basin’de, bilinmeyen, gizli jeotermal kaynakları bulmak için daha önce denenmemiş bir yöntem kullanarak iki jeotermal sistemi keşfetti.

Reno’da bulunan Nevada Üniversitesi tarafından paylaşılan bir makalede, okulun Fen Fakültesi’nde bir kamu hizmeti birimi olan Nevada Maden ve Jeoloji Bürosu’nun, bilinmeyen jeotermal kaynakları bulmak için daha önce denenmemiş bir yöntem ile, Great Basin’de iki büyük jeotermal sistem keşfi yaptığını duyurdu.

Her iki keşfedilen sistemde de sıcak suyun yüzeysel belirtileri yoktu . Daha önce bu bölgelerden birinde hiçbir çalışma yapılmamış, diğerinde ise küçük ölçekli arama çalışmaları yapılmamıştı. Nevada Üniversitesi Nevada Maden ve Jeoloji Bürosu’ndaki jeologlar, 2014’ten bu yana devam etmekte olan Enerji destekli Play Fairway projesinin bir parçası olarak geliştirilen metodolojilerinde birçok başka yüzey ve yeraltı ipucu kullandı.

Nevada Maden ve Jeoloji Bürosu direktörü Jim Faulds, “Arama, haritalandırma, analiz, hepimiz bizi belki de yüzlerce potansiyel alandan oluşan iki noktaya çıkardı.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti: “İki sahadaki başarı, geliştirdiğimiz metodolojinin ilk onayını sağlamakta ve endüstri tarafından enerji üretim sahaları için yeni olanaklar sunmaktadır.”

Projenin üçüncü ve son aşaması, genellikle yaklaşık 500 fit derinliğe kadar sıcaklık gradyan sondajlarını içeriyordu. Projenin her üç aşamasından elde edilen veriler analiz edildi. Nevada eyaletinin yaklaşık üçte birini kapsayan geniş çalışma alanında, sonuç olarak, yenilenebilir enerji üretmek için, sanayiyi en uygun yerlere yönlendirmeye yardımcı olacak. Yeni jeotermal kuyularda ölçümler tamamlandı, kuyular kapatıldı ve endüstrinin devreye girmesini bekliyor.

Sanayinin kullanımına hazır Yeni Jeotermal Sistemler

Faulds, “Büro’da uygulamalı bilimin olumlu sonuçlarını göstermek sevindirici” dedi. “Birkaç yıl süren araştırma, haritalandırma ve analizlerden sonra, jeotermal enerji için büyük potansiyeli olan gelecek vaat eden alanlar belirledik. Yalnızca iki sahada test sondajı yapabileceğimiz fonlar var, ancak bölge genelinde heyecanlandığım birçok umut verici alan mevcut. Biri güneydoğu Gabbs Vadisi’nde, diğeri ise kuzey Granite Springs Vadisi’nde bulunan iki bölge şimdi sanayinin ekonomik uygulanabilirliği konusunda karar vermeye hazır.”

Çalışma hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy