Haberler

WGC2020: Bildiri özetleri teslimi yaklaşıyor – Prof. Roland Horne ile söyleşi

Prof. Roland Horne, video ekran görüntüsü (kaynak: YouTube/ Petroleum Archive)
Cannur Bozkurt 16 Oca 2019

Reykjavik / İzlanda'daki 2020 Dünya Jeotermal Kongresi Bildiri Özetleri Çağrısının son tarihi hızla yaklaşırken, ThinkGeoEnergy , Prof. Roland Horne ile Özetler ve Çağrıların süreci ve yaklaşımı üzerine görüşlerini içeren bir röportaj paylaştı.

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) tarafından düzenlenen Dünya Jeotermal Kongresi jeotermal enerji topluluğunun en büyük küresel toplantısı olarak her 5 yılda bir gerçekleşmektedir. Ancak 2020’deki etkinlik sonrasında, kongre, her 3 yılda bir düzenlenmeye başlanacaktır.

Reykjavik / İzlanda’daki 2020 Dünya Jeotermal Kongresi Bildiri Özetleri Çağrısının son tarihi olan 31 Ocak 2019 hızla yaklaşırken, sürecin arka planı ve Özet Çağrısından beklentiler hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için, Alexander Richter, Stanford Üniversitesi’nden Thomas Davies Barrow Yer Bilimleri Profesörü ve  WGC2020 Teknik Program Komitesi Başkanı Stanford Jeotermal Programı Direktörü Prof. Roland N. Horne ile iletişime geçerek kendisi ile bir röportaj gerçekleştirdi.  Prof. Roland N. Horne 2005, 2010 ve 2015 Dünya Jeotermal Kongreleri için Teknik Programa eş başkanlık yaptı.

Mevcut birçok jeotermal konferans arasında, Dünya Jeotermal Kongresini jeotermal topluluğu için özel kılan şey nedir?

Her ne kadar birçok jeotermal konferans gerçekleştiriliyor ve bir dereceye kadar bu konferanslara uluslararası katılım sağlanıyor olsa da, WGC’nin benzersiz yanı, tüm dünya bölgelerini kapsaması ve tüm gruplarının eşit bir şekilde temsil edildiği gerçek anlamda dünya çapında bir etkinlik olmasıdır. Geçmiş WGC’lerde 80’den fazla ülke ve bölgeden katılımcı mevuttu. WGC, jeotermal topluluğunun jeotermal enerji dünyasının sorunlarını, çözümlerini ve deneyimlerini tartışmak için toplandığı eşsiz bir forumdur.

WGC’nin teknik oturumları jeotermal enerji topluluğu için ne kadar önemlidir?

Dünyada jeotermal kaynaklar yaygındır ama yine de çoğu zaman bölgesel jeolojiye, yerel düzenlemelere, uygulamalara ve bölgesel enerji portföyünün yapısına dayanan özel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, dünya çapındaki jeotermal topluluğun üyeleri çoğu zaman  bir “ders kitabında” çözümü bulunmayan   öznel kaynak geliştirme sorunları ile karşı karşıyadır. WGC, jeotermal kurumların ve insanların kendi deneyimlerini tartışmak için bir araya geldikleri bir forum sağlar; bu, benzer sorunlarla karşılaşan başkaları için faydalı olabilir – Rusya’da çözülen bir sorun Kosta Rika için bir çözüm önerebilir.

Bildiri gönderim ve değerlendirme süreci hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Her konunun özetlerini okuyan ve WGC için teknik kalite ve uygunluğu kontrol eden bir teknik inceleme komitesi vardır. Jeotermal enerji ile ilgili olmayan veya bir şirketin ürünlerini tanıtmak konusunda fazlasıyla ticari olan özetler reddedilecektir (WGC, şirketlerin ürünlerini tanıtmak için bir forum sağlar, ancak Teknik Programda değil, Sergidedir). Komite ayrıca, özetin programa farklı bir konuda daha iyi uyup uymayacağını da değerlendirmektedir. Yazarlar çok sayıda özet göndermişlerse, onlardan daha az sayıda bildiriyle birleştirmeleri istenebilir (aksi takdirde programa uymayacaklardır). Kabul edilen özetler, 2019 Nisan sonuna kadar bildirilecektir. Kabul edilirse, bildirilerin tamamı 30 Temmuz 2019 tarihine kadar bildirilecektir. Bildirilerin tamamı incelenecek ve yazarlardan bildirilerini gözden geçirmeleri istenebilinecektir. Tamamlanmış, revize edilmiş makaleler tekrar gözden geçirilecek ve gerekirse İngilizce editörlere gönderilecektir. Tüm revizyonlar ve düzenlemeler tamamlandıktan sonra, final raporları 2020’nin başlarında final işlemlerine eklenecektir.

Röportajın devamını ThinkGeoEnergy sayfasında bulabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy