Haberler

Yozgat, Afyon modeli ile jeotermal kaynaklarını değerlendirecek

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan Basilica Therma adlı Roma Hamamı (kaynak: Arkeoloji Sanat)
Cannur Bozkurt 16 Tem 2019

İl özel idaresi bünyesinde Afjet benzeri Bozjet şirketinin kurulduğu Yozgat’ta, jeotermal kaynakların değerlendirilmesinde Afyon modeli uygulanacak.

İl özel idaresi bünyesinde Afjet benzeri Bozjet şirketinin kurulduğu Yozgat’ta, jeotermal kaynakların değerlendirilmesinde Afyon modeli uygulanacak. Bozjet, Yozgat ve İlçelerinde bulunan jeotermal kaynakların kullanımını kontrol altına alacak.

Bozjet şirketi yetkilerinin şirket hakkında İl Genel Meclis üyelerini bilgilendirmesinin ardından Meclis Başkanı İskender Nazlı, projeye ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bu proje ile kullanılan su daha disiplinli hale getirecek. Jeotermal su kullanımı denetim altına alınacak.  Artan şu ise depolanarak tekrar kuyuya basılacak. Sorgun ve Saraykent dışında diğer ilçelerde bulunan su Sera yapımına uygun değil. Buralarda ki su ile kaplıca yapılacak.”

İl Genel Meclis Üyeleri jeotermal kaynaklarının Bozjet’e devrine sıcak bakmadı. Meclis üyeleri yazılı önergenin jeotermal ve su kaynakları komisyonuna sevk edilmesini ifade ettiler.

Teklif yazısı su ve jeotermal kaynaklar komisyonuna havale edildi.

Kaynak: Çamlık Haber