Haberler

10. IRENA Genel Kurulunda Küresel Jeotermal Birlik toplantısı

Video ekran görüntüsü (kaynak: YouTube / IRENA, GGA)
Cannur Bozkurt 5 Oca 2020

Küresel Jeotermal Birlik'in temalı toplantısı, 12 Ocak 2020 IRENA Genel Kurulu ile birlikte yapılacak

IRENA’nın Toplantısının 10. oturumunda Küresel Jeotermal Birliğinin (GGA) tematik bir oturumu yapılacak.

Toplantı enerji dönüşümü diyaloğuna katkıda bulunmak için Devlet ve Hükümet Başkanları, Bakanlar, Üye delegasyonları ile uluslararası ve bölgesel organizasyonların başkanları, kamu ve özel kuruluşlar ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirecek.

IRENA tarafından koordine edilen ve olanak sağlanan Küresel Jeotermal Birliği (GGA), hükümetler, endüstri, hükümetler arası kuruluşlar, finansal kurumlar ve akademi arasındaki diyaloğu, işbirliğini ve koordineli eylemleri geliştirmek için küresel bir platform görevi üstlenmiştir. Bugün seçim çevresi 46 üye ülkede ve 39 ortak kurumda bulunuyor.

Jeotermal enerji, enerji üretimi için çeşitli alanlarda ve hatta düşük ve orta sıcaklık kaynaklar yoluyla doğrudan kullanım uygulamaları için bol, rekabetçi ve öngörülebilir yenilenebilir enerji kaynağını temsil eder. Özellikle, jeotermal ısıtma uygulamaları uygun maliyetli ısı sağlayabilir, kaynak yerinin yakınındaki bölgelerde yerel kalkınmayı hızlandırabilir, şehirlerdeki hava kalitesini iyileştirmeye ve ısıtma sektörünü karbondan arındırmaya önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Ancak, jeotermal enerji az gelişmiş durumdadır; dünya genelinde kurulu güç, enerji üretimi için yaklaşık 14 GW ve ısıtma için 70 GW’dir. Tüm jeotermal enerji uygulamalarının daha geniş bir şekilde benimsenmesi, yüksek ön yatırım maliyeti, kaynak riskleri, yetersiz politika ve düzenleyici çerçeveler ve politika yapıcılar ile yatırımcılar arasındaki bilgi boşlukları gibi çeşitli sorunlar tarafından engellenmiştir.

Jeotermal kaynak potansiyeli hakkındaki bilgilerin potansiyel yatırımcılara iletilme şeklini iyileştirmek için IRENA, Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) ve Dünya Bankası’nın Enerji Sektörü Yönetim Yardım Programı (ESMAP) 100’den fazla üst düzey paydaş ve jeotermal uygulayıcılarını bir araya getirdi ve Birleşmiş Milletler Fosil Enerji ve Mineral Rezervleri ve Kaynakları 2009  Sınıflandırması’nın (UNFC-2009) jeotermal enerji kaynaklarına uygulanmasına ilişkin şartnameler hakkında bilgi verdiler. GGA şemsiyesi altında uygulanan ortak proje, standardın Doğu Karayip adaları, Etiyopya ve Endonezya’daki seçilmiş alanlarda uygulanmasına da öncülük etti.

Toplantı 13 ila 16 Ocak 2020 tarihleri ​​arasında gerçekleşen Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası ve Dünya Gelecek Enerji Zirvesi öncesinde yer alacak ve IRENA’nın ev sahipliğinde bir dizi etkinliğe de yer verecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy