Haberler

10 MW’lık Dieng jeotermal santralinde ilk testler yapıldı

10 MW Dieng jeotermal santralinde test başladı, Nisan 2021 (kaynak: Geo Dipa Energi)
Merve Uytun 4 May 2021

Geo Dipa Energi, ticari operasyonların başlamasıyla birlikte Orta Java'daki yeni küçük ölçekli 10 MW Dieng jeotermal enerji santralinin ilk testlerini gerçekleştirdi.

Endonezya’nın devlete ait jeotermal geliştiricisi ve operatörü PT Geo Dipa Energi (Persero), 10 MW Dieng Küçük Ölçekli Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) resmi olarak faaliyete geçmeden önce bir deneme aşaması olarak Küçük Ölçekli bir faaliyet gerçekleştirdiğini duyurdu. Faaliyet 22 Nisan 2021 Perşembe günü Siterus Hamlet, Sikunang Köyü, Kejajar Alt Bölgesi, Wonosobo Regency’de bulunan PLTP Küçük Ölçekli alanda gerçekleştirildi. Toshiba, Mart 2021 için planlanan bir başlangıç ​​ile 2019’da 10 MW projesinin ihalesini kazandı.

Dieng, Endonezya’nın 2020 yılı sonunda ticari olarak faaliyet göstermesi hedeflenen ilk küçük ölçekli tesisdir. Tesis ile GeoDipa, elektrik üretim arzını 130 MW artıracak. Bu ek tedarik, GeoDipa’nın Dieng alanı sözleşmesini 400 MW’a kadar geliştirme yükümlülüğünün yerine getirilmesidir.

GeoDipa’nın Ticari İşlemler ve Geliştirme Direktörü Dodi Herman, 10 MW kapasiteli küçük ölçekli bir projenin diğer bölgelerdeki küçük ölçekli jeotermal enerji santralleri için bir pilot olabileceğini açıkladı. Bunun aynı zamanda ekonomik iyileştirme faydaları sağlayabilmesi beklenmektedir. Ayrıca GeoDipa tarafından gerçekleştirilen proje geliştirme, başta çevre dostu jeotermal olmak üzere enerji geliştirme hedeflerine ulaşılmasını desteklemek için sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilen bir gelişmedir.

“Endonezya’daki jeotermal sektöründeki doğrudan devlete ait tek şirket (BUMN) olan GeoDipa, jeotermal potansiyelin kullanılması yoluyla elektriğe yeni yenilenebilir enerji kullanma hedefini karşılama konusunda kararlıdır” dedi.

10 MW Dieng Küçük Ölçekli PLTP, RUPTL ulusal stratejik programına (2019-2018), 2017-2025 EBTKE Jeotermal Yol Haritası’na dahil edilmiştir, hatta izleme için Öncelikli Faaliyetler Başkanı Jokowi’nin Personel Ofisi de dahil edilmiştir. Endonezya’da PLTP Kurulu Kapasitesi.

10 MW Dieng jeotermal santrali, Central Java (kaynak: Geo Dipa / Instagram)

GeoDipa’nın Ticari Operasyonlar ve Geliştirme Direktörü, Dodi Herman “Yenilenebilir enerji kaynağı olarak jeotermal gelişim, sürdürülebilirlik ve enerji güvenliğinin sağlanması açısından çok önemlidir ve bunlardan biri Endonezya’da elektrik enerjisi tedarikçisi olarak görev yapmaktadır. 10 MW Dieng Küçük Ölçekli PLTP’nin inşası da GeoDipa’nın hükümet programlarını desteklemek için yaptığı çabalardan ve taahhütlerden biridir ”dedi.

21 milyon ABD doları tutarındaki bu proje, Endonezya Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı bünyesindeki Özel Görev Aracı (SMV) ile de sinerji içindedir ve proje finansmanı PT Sarana Multi Infrastruktur (Persero) “PT SMI” den kredi almaktadır.

İlk Darbe Küçük Ölçekli Türbin, türbin çalışmasının deneysel bir aşamasıdır, ancak elektrik yüklemesi yoktur, yani bu türbini döndürme aktivitesi henüz elektrik enerjisi üretmemiştir.

Etkinliğe Inti Karya Persada Teknik, Proje Geliştirme ve Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Yasuhiro Hime, PT Sarana Multi Infrastruktur (Persero), Devlet Varlıkları Genel Müdürü Mohammad Ghozie Indra Dalel, EBTKE Genel Müdürlüğü Temsilcisi, ayrıca PT’nin Başkanı ve CEO’su da katıldı.

İlk faz küçük ölçekli faaliyete ek olarak, GeoDipa ayrıca, temel ihtiyaçlardan yoksun yerleşimciler için 4830 temel gıda paketi ve PT Geo Dipa Energi (Persero) Birim D’nin çalışma alanında 100 yetime tazminat şeklinde yardım etti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy