Haberler

11. Avrupa Jeotermal Doktora Etkinliği Pamukkale’de gerçekleşti

11. Avrupa Jeotermal Doktora Günleri 2020, Türkiye
Cannur Bozkurt 3 Mar 2020

İki gün süren 11. Avrupa Doktora Etkinlikleri Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Sözel ve postar sunumlarının gerçekleştiği etkinlikte teknik geziler de yer aldı.

2010 yılında başlatılan ve aralarında Almanya, Hollanda, İtalya ve İsviçre’nin de bulunduğu “Avrupa Jeotermal Doktora Etkinliği”, bu yıl ilk kez Türkiye’de Pamukkale Üniversitesi Jeotermal Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Jeotermal enerji alanında çalışmalar gerçekleştiren doktora öğrencilerini ve farklı bilim dallarından araştırmacıları bir araya getiren, disiplinler arası bilgi paylaşımını amaçlayan etkinlikte bu yıl açılış töreninin ardından yurt içi ve yurt dışından çağrılı konuşmacıların sunumlarının yanında sözlü ve poster sunumları yapıldı.

Çağrılı konuşmacılardan Prof. Dr. Serhat Akın Türkiye’deki Jeotermal Santrallerinden Yayılan CO2 Salınımı Karakterizasyonu konusunda bir sunum gerçekleştirirken, Dr. Juliet Newson jeotermal eğitimin önemini anlattı. Prof. Dr. Franco Tassi, Hidrotermal-Magmatik Gazlar: Yeraltına Açılan Pencere konulu konuşma yaparken, Dr. Öğr. Üyesi Maren Brehme, Jeotermal Kaynakların Sürdürülebilir Kullanımı için Perspektifler konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur, konuşmasında Jeotermal Keşiflerde Elektrik Direnci Modellerinin Kullanımını anlatırken, jeotermal alanda yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin önemli yer bilimcilerinden olan Prof. Dr. Ali Koçyiğit ise Büyük Menderes Grabeni’nin Nazilli – Buharkent bölümündeki jeotermal sahaların yapısal jeolojik özelliklerini ortaya koyduğu çalışmalarından elde ettiği sonuçları konuklarla paylaştı.

“11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü” jeotermal alanlara yapılan teknik inceleme gezisi ile sona erdi.

Kaynak: PAÜ Haber