Haberler

2. IGC Invest Jeotermal Finans ve Yatırım Forumu başarı ile tamamlandı

IGC Invest - Jeotermal Yatırım Forumu 2019, Frankfurt (kaynak: IGC.events)
Cannur Bozkurt 8 Nis 2019

Frankfurt / Almanya'da 2. kez gerçekleştirilen IGC Invest Geothermal - Jeotermal Finans ve Yatırım Forumu - finans dünyasını, geliştiricileri, tedarikçileri ve danışmanları başarıyla bir araya getirdi.

IGC.events işbirliğinde, ThinkGeoEnergy ve Enerchange geçtiğimiz hafta Almanya’nın Frankfurt kentinde IGC Invest Geothermal – Finans ve Yatırım Forumu‘nun 2. sayısını başarıyla gerçekleştirdi.

Dünyanın dört bir yanından uluslararası izleyici kitlesini; çeşitli yatırımcıları, bankaları, geliştiricileri, teknoloji tedarikçilerini, danışmanları ve diğer piyasa katılımcılarını bir araya getirdi.

Bu yıl, etkinlik, jeotermal gelişimin erken aşamalarında yatırımların yaklaşım ve zorluklarını, jeotermal finans ve program desteğinin yapısını, proje ve finansal başarının iyileştirilmesine yönelik kalkınma yaklaşımlarının yanı sıra, yatırımları çeşitlendirme çabaları çerçevesinde elektrik sektöründeki projeleri de içeren dört farklı ana oturuma bölündü.

Hedef kitle, iki yatırım fonundan pazara ve sektöre yatırımlara nasıl yaklaştıklarını öğrenirken, geliştiriciler Zorlu Enerji ve Pertamina Jeotermal Enerji, Türkiye ve Endonezya’daki proje geliştirme finansmanı görüşlerini paylaştı.

Jeotermal projenin gelişimini riske atma ve teşvik etmedeki farklı yaklaşımlar, kalkınma bankaları KfW ve Latin Amerika ve Karayipler’de aktif olan Amerikanlar Arası Kalkınma Bankası temsilcileri tarafından tanımlanırken, izleyiciler Meksika’nın seçtiği yaklaşımı öğrendi

Öğle yemeği molası, farklı fikir gruplarının ve şirketlerin çeşitli fikir ve iş fırsatlarını tartıştığı birebir tartışmalara tanık oldu.

Öğleden sonra, hem finansman sağlama konusunda gelişim için farklı yenilikçi yaklaşımlar, daha küçük ölçekli enerji santrali teknolojisinin kullanımı, hem de ince delik geliştirme ile gelişmeyi hızlandırma yaklaşımı ve jeotermal enerjiden yararlanma amaçlı yeni bir teknoloji yaklaşımı ile başlayan bir oturumla başladı.

Öğleden sonraki ikinci oturumda, yatırımların ve jeotermal kaynakların işletmesinin elektriğin ötesinde nasıl çeşitlenebileceği gözlendi. İzleyici kitlesi seracılık faaliyetlerini finanse etmeyi, Lityum’un jeotermal akışkandan eldesini, Storengy’nin daha geniş bir jeotermal portföyüne çeşitlendirilmiş yaklaşımını ve Kenya’daki Oserian Development Company tarafından oldukça ilginç bir jeotermal park geliştirmeyi öğrendi.

Konferans günü, günün ana unsurlarını özetleyen ve izleyiciyi içeren olası en etkileşimli tartışmalarla kapatıldı.

ThinkGeoenergy ve Enerchange, sponsorları ve ortaklarına, Watson Farley ve Williams, Storengy, Rödl & Partner ve Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi’ne (EGEC) teşekkür eder.

Kaynak: ThinkGeoEnergy