Haberler

2020 Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü sahipleri Carbfix ve Eavor oldu

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü 2020 - duyuru
Cannur Bozkurt 1 Haz 2020

CarbFix ve Eavor Technologies, EGEC ve Messe Offenburg tarafından açıklandığı üzere, eşit haklarla Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü'nün kazananları olarak ilan edildi.

Bu yıl, 2020 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü kazananları; İzlandalı Carbfix projesi ve Alman şirketi Eavor Technologies, çevrimiçi bir tören ile açıklandı. Her iki projeninde de ödül üzerinde eşit haklara sahip olacağı duyuruldu.

Carbfix işlemi, emisyon kaynaklı CO2 ve diğer zararlı gazları yakalayarak, bunları iki yıldan daha kısa bir sürede yeraltındaki kayalara dönüştürür. Proje, Karbon Yakalama ve Depolama çalışmalarında mineral depolamanın yüzlerce ila binlerce yıl sürdüğü ortak görüşünü bozmaktadır. Carbfix, ekonomiyi karbondan arındırmak için jeotermal endüstrisinde ve ötesinde küresel ölçeklendirme potansiyeline sahiptir.

Eavor’nın sunduğu yenilik, dikey kuyulara bağlı birkaç derin yatay kuyudan oluşan yeni ve ölçeklenebilir bir kapalı döngü jeotermal sistemdir. Yaklaşım, normalde sadece dikey tek kuyulara dayanan derin jeotermal sistemlerin sınırlarının üstesinden gelmektedir. Termosifon gibi çalışarak, jeotermal endüstrisinin hem baz yükü hem de dağıtılabilir enerji kaynağı sunmasını sağlamaktadır.

Geleneksel olarak ödül GEOTHERM Expo & Congress’te verilmektedir. Etkinliğin bu yıl Covid-19 salgını gerekçesi ile iptal edilmesi nedeni ile, ödül sahipleri 27 Mayıs 2020’de bir çevrimiçi tören ile açıklandı.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) Başkanı ve jüri üyesi Miklos Antics, “Seçim o kadar zor oldu ki, ilk kez iki kazanan duyurmak zorunda kaldık. Bu projeler, jeotermal topluluğun enerji üretimini arttıran teknik iyileştirmelerden iklim değişikliğini azaltma önlemlerine kadar pek çok farklı şekilde yenilik yapmaya devam ettiğini göstermektedir. Şirketleri bu standarda uymaya teşvik ediyoruz ve gelecek yıl için bu yıl yaptığımız kadar mükemmel uygulama göreceğinizden eminiz. Jeotermal endüstrisinin gelişme hızı benzeri görülmemiş ve bu yüzden bunun ‘jeotermalin on yılı’ olacağına inanıyoruz.” Dedi.

Carbfix İcra Kurulu Başkanı Edda Aradóttir ise, “Bu ödülü ve beraberinde getirdiği onuru almaktan onur duyuyoruz. Atmosferdeki sera gazı seviyesini önemli ölçüde azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadelemize yardımcı olmak için Carbfix işleminin uygulanabileceği yönündeki artan ilgi ve inancı yansıtmaktadır. Avrupa jeotermal sektöründe ve ötesinde devam eden tüm üst düzey araştırma ve yenilikleri vurgulamak büyük önem taşıyor ve yeni ve gelişmiş teknolojilerin ticarileştirilmesini destekliyor.” açıklamasında bulundu.

Eavor Genel Müdür Yardımcısı Robert Winsloe ise görüşlerini şöyle ifade etti: “Eavor’daki meslektaşlarım ve dünya çapındaki ortaklarımız adına, bu çok prestijli ödül için jüriye ve EGEC’e teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Carbfix’i ve her biri kazanan olan diğer finalistleri tebrik ediyorum. Mevcut ortamdaki zorluklara rağmen, bu ödülle birlikte verilen takdir, hem ticari projelerimiz hem de Eavor-Loop teknolojimizin gelişimi ile bugüne kadar kaydettiğimiz mükemmel ilerlemeyi geliştirmeye devam etmemizi teşvik ediyor.”

Her yıl olduğu gibi, zorlu geçen seçim sürecinin finalistleri arasında şunlar yer aldı: Zararlı gazları ve yağları su ve buhardan ayırma amaçlı Degasser için BAKKER OILFIELD SUPPLY (Hollanda); Sıfır karbonlu bir işlemle jeotermal akışkandan lityum çıkarmayı amaçlayan VULCAN ENERGIE RESSOURCEN GMBH (Almanya); ve farklı uzunluklarda ve yeraltı özelliklerinde gerçek bir sondaj ısı eşanjörünün termal davranışını taklit eden test donanımları ile ZAE BAYERN (Almanya).

2020 jürisi Miklos Antics (Fransa, EGEC’i temsilen), Adele Manzella (İtalya, araştırma uzmanı), Sandra Kircher (Almanya, Messe Offenburg’u temsilen), Fausto Batini (İtalya, ETIP-DG’yi temsilen endüstri uzmanı) ve Javier Urchueguia (İspanya, RHC-ETIP jeotermal panelini temsilen).

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, GeoTHERM fuar ve kongresinin organizatörleri Messe Offenburg ile işbirliği içinde gerçekleştirilen Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi EGEC’in bir girişimidir. Jeotermal enerji alanına yenilikçi ürünler, bilimsel araştırmalar ve proje girişimleri şeklinde olağanüstü katkılarda bulunan şirketlere verilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy