Haberler

2020, küresel jeotermal enerji sektörü için bir dönüm noktası olacak

Dünya Jeotermal Kongresi 2020 - Konferans Alanı Harpa
Cannur Bozkurt 3 Şub 2020

IGA'nın de belirttiği üzere, yeni bir on yıla girerken, jeotermal enerji, 24 saat boyunca ısıtma, soğutma ve elektrik sağlayabilmesi ile küresel enerji geçişi çabalarında iyi bir konumda bulunmakta.

Uluslararası Jeotermal Derneği’nin (IGA) yaptığı açıklamada belirtiği üzere, 2020 ile beraber küresel jeotermal enerji topluluğu için heyecan verici bir yıl ve onu takip edecek bir on yıl başlıyor. 27 Nisan – 1 Mayıs 2020 arasında Reykjavik, İzlanda’daki Dünya Jeotermal Kongresi 2020’de (www.wgc2020.com) bir araya gelecek olan jeotermal topluluk, küresel enerji geçişinde jeotermal enerjinin sahip olduğu ilginin artmasıyla sektörümüz için yeni bir döneme, tazelenen bir enerji ile girecektir.

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3.000 katılımcı bekleyen Dünya Jeotermal Kongresi’nde (WGC) heyecan verici bir program, teknik oturumlar, bir fuar, yan etkinlikler, saha gezileri ve jeotermal enerjinin sunduğu tüm olanaklarla ilgili tartışmalar yer alacak. İzlanda, Reykjavik’teki konferans için sadece bir saatlik yarıçap içinde jeotermal enerji kullanımının birçok unsurunu dünyaya göstermek adına büyük fırsatlar mevcuttur. Bu da enerji geleceğinde jeotermal enerji endüstrisinin daha temiz ve sürdürülebilir bir şekilde sunabileceği önemli rolü vurgulayacaktır.

IGA, jeotermal kalkınmayı, uluslararası enerji olaylarında jeotermali temsil eden değerleri, jeotermal kaynak değerlendirme standartları konusundaki çabaları, diğer yenilenebilir enerji organizasyonlarıyla etkileşime girme faaliyetleri ve daha fazlası aracılığıyla küresel olarak ileriye doğru itme yolunda ilerlemektedir. Jeotermal enerjiyi, sadece enerji üretimi için değil, aynı zamanda ısıtma ve soğutma için de enerji sektörünün karbondan arındırılması çabalarının geçerli ve temel bir parçası olarak temsil ediyoruz. Böylece sektörümüzü, gelecek nesiller için enerji kaynaklarını nasıl elde ettiğimizi, kullandığımızı ve sürdürdüğümüzü şekillendiren küresel yenilenebilir enerji devriminin bir parçası olarak görüyoruz.

Bugün, jeotermal enerji santralleri, 2019 yılı sonunda toplam kurulu güç üretim kapasitesi 15.400 MW olan 29 ülkede faaliyet göstermektedir. Kurulu kapasiteye dayalı lider ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Filipinler, Türkiye, Yeni Zelanda ve Meksika’dır. . Devam eden gelişmeyle birlikte 50 ülkenin daha enerji karışımlarına jeotermal enerji üretiminin eklediğine tanık oluyoruz. Küresel olarak, jeotermal enerji üretim kapasitesi önümüzdeki 15-20 yıl içinde 28.000 MW’a ulaşabilir. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, devam eden gelişme ile IGA, enerji üretim kapasitesinde 4,500 MW’lık bir gelişme öngörmektedir. Kilit büyüme pazarları Asya, Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika olmaya devam etmektedir.

Dünya Bankası ve kalkınma bankaları gibi çok taraflı kuruluşların getirdiği destek mekanizmaları, jeotermal kalkınmanın ilk aşamalarında projelerin riskini paylaşmada önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

Bununla birlikte, jeotermal sektörü için kilit büyüme pazarı, ısıtma ve soğutma pazarı olacaktır. Enerji geçişini hedefleyen Avrupa Yeşil Anlaşması, yeni Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan ısıtma ve soğutma pazarının, enerji piyasasını karbondan arındırma çabalarının merkezi haline geldiğini duyurdu. Bu, tüm Avrupa ve ötesindeki enerji hizmetlerinin artan ilgisini gören jeotermal sektörü için inanılmaz bir fırsat sunuyor. İskandinav ülkelerinin, Hollanda’nın ve Almanya’nın Münih gibi şehirlerinin ısıtma ihtiyaçları için jeotermal enerjiden yararlanma çalışmaları, jeotermal kalkınma çabalarının bu dünyanın volkanik bölgelerindeki “geleneksel” jeotermal pazarların ötesinde arttığını göstermektedir.

27 Nisan – 1 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında İzlanda’nın Reykjavik kentinde gerçekleşecek IGA’nın Dünya Jeotermal Kongresi 2020’nin mevcut pazar ortamında mükemmel zamanlamaya eşlik edecektir. Fırsatlar ve zorlukları tartışmak için küresel jeotermal enerji topluluğuna, ortaklarına ve potansiyel müşterilere katılmamızı sağlarken, elde edilenleri de vurgulamamızı sağlayacaktır. İzlanda’nın enerjiyi en iyi şekilde nasıl kullandığını gösterebilmek, jeotermal topluluk için inanılmaz bir fırsat sunuyor.

Devam eden ve planlanan pek çok girişimin yanı sıra, IGA jeotermal sektörü için değer yaratmaya ve küresel jeotermal gelişme adına kolektif sesini genişletmeye çalışmaktadır. Bu girişimler, Jeotermal Enerji Kaynakları için UNFC Spesifikasyonlarının uygulanması ve Jeotermal Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolü’nün katılımı ile halihazırda devam etmektedir.

IGA, bilimsel ve akademik köklerimizi destekleyen ve güçlendiren faaliyetler ve uyum konusunda endüstri ile daha derin bir katılım için aktif olarak adımlar atıyor. Jeotermal enerjiye hak ettiği dikkati gösterme çabalarımızda bizi nasıl destekleyebileceğinizle ilgili ayrıntılar için bize ulaşın.

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) Hakkında

1988 yılında kurulan Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA), küresel jeotermal enerji endüstrisinin uluslararası temsilcisidir. 65’ten fazla ülkede 4.000’den fazla üyesi bulunan IGA, BM’ye danışma statüsüne ve Yeşil İklim Fonu’nda özel gözlemci statüsüne sahip, politik olmayan, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.

Küresel jeotermal topluluğu temsil etmemizde, eğitim, araştırma, işbirliği ve sosyal farkındalık yoluyla jeotermal enerji kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını ve geliştirilmesini, kısaca gelecek nesiller için sürdürülebilir, temiz ve değerli bir enerji kaynağı olarak jeotermal enerjiyi teşvik ediyor ve destekliyoruz.

Dernekler birliği olarak, IGA şu anda 36 ulusal jeotermal dernek ve grubun yanı sıra endüstri ve kurumları temsil etmektedir.

Kaynak: IGA