Haberler

2021 Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü için 6 aday

Velizy-Villacoublay, Fransa'da sondaj kulesi (kaynak: Engie Solutions).
Merve Uytun 10 May 2021

Kazananın bu baharda açıklanacağı 2021 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü için 6 aday hakkında daha fazla bilgi edinin.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından yıllık Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, onaylanan altı aday arasından kazananı açıklanacak.

EGEC, bireysel adaylarla ilgili bir dizi gönderide, birkaç ayrıntı daha paylaştı, aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Altı finalist (alfabetik sırayla):

AIMEN Teknoloji Merkezi (İspanya). Yenilikleri, kuyulardaki ve borulardaki korozyonu denetlemeye gerek kalmadan gerçek zamanlı olarak izlemek için tasarlanmış yeni bir elektrokimyasal tabanlı sensördür (devamını oku).

ENGIE Solutions / Antea Group (Fransa). Jeotermal rezervuardan birden çok kez geçerek üretkenliğini önemli ölçüde artıran bir sondaj kuyusunun yenilikçi bir çoklu drenaj tasarımı öneriliyor. (devamını oku)

EuGeli (Fransa). Eramet tarafından yürütülen bu proje, Fransa / Almanya Yukarı Ren Grabeni’nde bulunan jeotermal sulardan lityum çıkarılmasını sağlıyor. (devamını oku)

Hunosa (İspanya). Projeleri, eski kömür madenlerinin suyunu yenilenebilir bir kaynak olarak kullanarak kapalı kömür madenlerini jeotermal bir bölgesel ısıtmaya dönüştürdü. (devamını oku)

MegaWatt Solutions Nordic AB (İsveç). Tüm sistemin enerji performansını izleyen çok sayıda kontrol özelliğine sahip bir SCADA sistemi ile donatılmış entegre bir ısı pompası çözümü (E-Box) geliştirdiler. (devamını oku)

ON Power (İzlanda). Eko-endüstriyel Jeotermal Parkı, küçük ölçekli bir hidrojen üretim birimi ve bir karbon yakalama tesisi için Hellisheidi jeotermal tesisinden gelen fazla enerji kaynağını kullanıyor. (devamını oku)

EGEC Genel Sekreteri Philippe Dumas “Bu 6 proje önerisiyle finalistler özgünlük, yenilikçilik ve güvenilirlik sergiliyorlar. Alınan 15’ten fazla uygulamanın yüksek kalitesi zorlu bir rekabete yol açıyor ve jeotermal sektörünün durmak bilmeyen yeniliklerle dolu olduğunu gösteriyor. Bu ödül, ustaca projeleri desteklemek için harika bir fırsat ve her yıl bu kadar çok iyi ve yenilikçi proje almaktan onur duyuyoruz ” dedi.

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi EGEC’in GeoTHERM kongre organizatörü Messe Offenburg ile işbirliği içindeki bir girişimidir. Ödül, jeotermal sektörüne yenilikçi ürünler, bilimsel araştırma veya proje girişimleri şeklinde olağanüstü katkı sağlayan şirketlere verilmektedir.

2021 jürisi; Miklos Antics (Fransa, EGEC’i temsil ediyor), Inga Berre (Norveç, Bergen Üniversitesi’nde Profesör), Sandra Kircher (Almanya, Messe Offenburg’u temsilen), Fausto Batini (İtalya, Magma Energy, ETIP-DG Başkanı) ) ve Javier Urchueguia (İspanya, RHC-ETIP) jeotermal panelini temsil ediyor.

Jüri, 2021 baharında duyurulacak olan kazananı şimdi seçecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy