Haberler

3. IGC Türkiye Uluslararası Jeotermal Kongresi Başarıyla Sonuçlandı

Eren Günüç 22 Mar 2018

Üçüncü IGC Türkiye Uluslararası Jeotermal Kongresi, Ankara'da başarılı bir şekilde sonuçlandı. Türkiye'nin jeotermal sektörü ve yurt dışından 300'den fazla katılımcı ile etkinlik Türkiye'deki jeotermal sektörü adına bir farkındalık yarattı.

IGC Türkiye 2018, 3.Uluslararası Jeotermal Enerji Kongre ve Sergisi bu sene Dünya Bankası Grubu’nun ortak ev sahipliği, EGEC Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi, JESDER Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği, JKBB T.C. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, TJD Türkiye Jeotermal Derneği ve ISPAT T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın işbirliği ile 14-15 Mart 2018 tarihlerinde Ankara Sheraton Otel’de başarıyla düzenlendi.

Bu hafta üçüncüsü düzenlenen IGC Türkiye Uluslararası  Jeotermal Enerji Kongresi yine Türkiye jeotermal sektörüne yön veren yerli yabancı 300’den fazla üst düzey yöneticiyi bir araya getirdi.

 

Kongrenin en çok beklenen çalıştaylarından biri olan Dünya Bankası çalıştayında  Türkiye’deki jeotermal gelişimi ve yatırımı desteklemek için yeni Risk Paylaşım Mekanizması hakkında ayrıntılı bilgi verildi ve bu programın uygulanmasını ve yönetimini denetleyecek olan seçilmiş danışman grup olan AF Consult tarafından ve Türkiye Kalkınma Bankası tarafından çok değerli sunumlar yapıldı.

İlk gün sabah saatlerinde yapılan diğer atölye çalışmaları, Türk piyasasında sondaj, kuyu tesleri ve ilgili hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

1. gün öğleden sonra, üç çalıştay, jeotermal projelerin  finansmanını konusunda ayrıntılı bilgiler ile, uluslararası projelere genel bir bakış sağlandı. Üçüncü salonda ise Türkiye’deki Jeotermal Sektördeki Kadınlar topluluğu olan WING’i tanıtan özel bir atölye çalışması Türkiye’de ilk defa bir kongrede organize edildi.

Günün sonunda, IGC Lounge çalıştay gününün hemen ardından Sheraton Ankara Hotel’in Jazz Bar’ında  günün yorgunluğunu atmak isteyen katılımcılarımız icin verimli tartışmalar ve katılım için harika bir ağ ortamı yarattı.

Etkinliğin Kongre günü, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zott, kongreyi EGEC Genel Sekreteri Philippe Dumas ile birlikte açtı. Konuşmalara katılan diğer isim ise Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı Alexander Richter ve EPDK adına konuşma yapan Fazıl Şenel idi.

Sonrasında ise tüm sponsorlar kendilerini ve yaptıkları işleri tanıttı.

Öğleden sonraki oturumlarda ise Tübitak Ufuk 2020 projesi sunumu, jeotermal elektrik üretim oturumu, belediyelerde ısı ve elektrik üretimi oturumu  da dahil olmak üzere birbirinden özel ve değerli sunumlar ile katılımcılar mutlu olarak evlerine döndüler.

Genel olarak, kongre büyük bir başarıydı ve yıllık bir buluşma olarak kendi devamlılığını sağladı.

Gelecek yılki etkinliğimiz yine Türkiye jeotermal sektörünün kalbi  olan İzmir’de yapılacak. Etkinliğin tarihi önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

IGC Türkiye, Türk jeotermal haber platformu JeotermalHaberler, Enerchange ve ThinkGeoEnergy tarafından düzenlenen bir etkinliktir.

Etkinliğin web sitesinde IGC Turkey 2018 ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

www.igc-turkey.com