Haberler

Erken endikasyonlar, Almanya’nın Insheim jeotermal sahasında büyük Lityum-Akışkan kaynağına işaret ediyor

Insheim jeotermal enerji santrali, Almanya (kaynak: Vulcan Enerji Kaynakları)
Cannur Bozkurt 30 Oca 2020

Bir maden arama şirketi olan Vulcan Enerji Kaynakları, Almanya'nın jeotermal enerji santrali olan Insheim lisansı alanında bulunan büyük miktarda Lityum Karbonat Eşdeğeri'ni belirtiyor.

Vulcan Enerji Kaynakları Ltd., Güney Batı Almanya’nın Yukarı Ren Vadisi’nde (veya Yukarı Ren Graben) Insheim Lisansında ilk Kızgın Lityum-Tuzlu Mineral Kaynak Tahmininin tamamlandığını duyurdu.

Kaynak tahmini (ve önceki Vulcan kaynak tahminleri) APEX Geoscience Ltd. tarafından tamamlanmış, JORC (2012) dikkate alınarak ve buna uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Vulcan, çalışan Insheim Jeotermal Santrali  ve Insheim İşletme Lisansında Alman yardımcı programı Pfalzwerke geofuture GmbH’nin bağlayıcı bir Mutabakat Zaptı aracılığıyla lityum açısından zengin akışkana doğrudan erişim elde etti (26 Kasım 2019; Vulcan Enerji Kaynakları Ltd., 2019, rapor ettik).

Vulcan Enerji Kaynakları tarafından paylaşılan raporun önemli özellikleri, Insheim Lisansında 181 mg/l Li lityum akışkan derecesine sahip 722.000 tonluk bir Lityum Karbonat Eşdeğeri (LCE) mineral kaynağı olduğunu göstermektedir.

Bu, Vulcan’ın birleşik küresel kaynağının şu anda Avrupa’nın en büyük JORC uyumlu Lityum Kaynağı olan 6 lisanstan 2’sinde 13,95 Mt LCE (Belirtilen ve Çıkarılmış) olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte şirket, 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlanma yolundaki kapsam belirleme çalışmasını yürütüyor ve Sıfır Karbon Lityum (TM) projesi ile dünyanın en hızlı büyüyen lityum projesini temsil ediyor.

Insheim Jeotermal Santrali şu anda enerji üretimi için yüzeye> 2,980 m akifer derinliklerinden sıcak (yaklaşık 165 santigrat derece), yüksek akışlı, lityum bakımından zengin akışkan pompalamaktadır. Pfalzwerke geofuture GmbH, akıkan rezervuara geri enjekte edilmeden önce güç üretim devresinin bir parçası olarak lityum işlememektedir. Mutabakat Zaptı, Vulcan’a gelecekte Insheim’da bir lityum çıkarma pilot tesisi inşa etme yolu ile Insheim Lisans akışkan ve verilerine erişim sağlayan bir işbirliği dönemi vermektedir.

Anlaşma, Şirket, Insheim işletme Lisansının altında yatan derin rezervuardan lityum açısından zengin akışkana erişim (ve ortak üretim lityum haklarına giden bir yol) elde ettiğinden Vulcan için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Insheim Lisansı 19 kilometrekaredir ve Vulcan’ın Yukarı Ren Graben’deki toplam arazi konumunu 807.19 kilometrekareye (80.719 hektar) getirmektedir.

3-B yeraltı stratigrafik modelini oluşturmak için yüzeyden derine, yaklaşık 1 km aralıklı toplam 7 kesitli yorumlanmış jeolojik kesit kullanılmıştır. Orijinal enine kesitler, halka açık bir jeotermal bilginin dijital jeolojik atlası olan GeORG’den türetilmiştir. Insheim Lisansı için yer altı modeli, 2-boyutlu sismik profiller ve Pfalzwerke geofuture GmbH tarafından sağlanan jeotermal kuyu verilerine göre doğrulanmıştır.

Genel Müdür Dr. Francis Wedin konuya ilişkin açıklamalarında: “Vulcan’ın Insheim’daki El Değmemiş Özel Mineral Kaynağı Tahmini ile Zero Carbon Lithium ™ projemizi hızla geliştirmeye devam ediyoruz. Insheim’da kuyu üretimlerinden elde edilen verilerin kullanılması, kullanılan kaynak kategorisine olan güvenin artmasını sağladı. Vulcan Projesi’ndeki JORC lityum kaynağının boyutunu zaten Avrupa’daki büyük oranda yükselterek, Avrupa pil endüstrisinin lityum hidroksit ihtiyaçları için Jeotermal kuyulardan beslenen ve bunlardan elde edilen Lithium ™ işlemi düşük etkili Sıfır Karbon ile birincil kaynak olma potansiyelini giderek daha fazla vurgulamaktadır. Arz-talep dinamiği ilgi çekicidir: Avrupa lityum-iyon pil üretimi, düzenli olarak ilan edilen yeni kapasite planları ile dünyadaki en hızlı büyüyen üründür, ancak bu pazarda pil kalitesinde lityum hidroksitin sıfır yerel tedariki vardır. Bundan sonra, sonuçları bu çeyrekte raporlanmak üzere olan Kapsam Belirleme Çalışmamızda hissedarlarımızı güncellemeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy